Paweł Althamer należy do najbardziej znanych na świecie polskich artystów współczesnych. Z wykształcenia jest rzeźbiarzem, ale jego praktyka artystyczna przekracza akademickie granice dyscypliny, łącząc obiekty i instalacje z działaniami performatywnymi, relacyjnymi, rysunkiem, malarstwem, wideo i filmem. Do tej pory sztuka Pawła Althamera nie była pokazywana w Łodzi. Wystawiane w kamienicy Hilarego Majewskiego obiekty zostały przygotowane specjalnie dla tego miejsca i zadedykowane miastu.
W gabinecie Hilarego Majewskiego Paweł Althamer zaprezentuje trzy bozetta (szkice rzeźbiarskie), przedstawiające tytułowe obiekty: ławkę, pomnik i tablicę pamiątkową.
Ławka
Pierwszy z modeli – ławka – to zadanie rzeźbiarskie, które artysta rozwiązał, przedstawiając najpiękniejszą kobietę świata. Naga postać w skali ludzkiej pozwala na łączność z okolicą, miastem i – w intencji artysty – także z kosmosem. Ławka jest popularnym tematem w sztuce współczesnej, szczególnie obecnym w przestrzeni publicznej Łodzi. Althamer realizuje to nietypowe z perspektywy akademickiej wyzwanie w charakterystyczny dla siebie, nieszablonowy, psychodeliczny sposób.
Pomnik
Z kolei pomnik przedstawia w bardziej klasycznym ujęciu parę nagich ludzi, kobietę i mężczyznę połączonych w romantycznym uścisku. Inspirowana mitem „kochanków z ulicy Kamiennej" pełnopostaciowa rzeźba docelowo ma być wykonana z granitu i stanąć w okolicy ul. Włókienniczej (dawnej Kamiennej).
Tablica
Trzeci model pokazywany na wystawie to tablica wykonana przez Althamera wspólnie z Grupą Nowolipie, z którą artysta współpracuje od trzech dekad, realizując projekty w Polsce i na świecie. Wykonana na przeznaczonych dla osób chorych na stwardnienie rozsiane warsztatach z lepienia w glinie tablica upamiętnia wybitnych architektów działających w Łodzi przemysłowej, w tym Hilarego Majewskiego, autora kamienicy, na której docelowo tablica ma być eksponowana.