ŁKS Commercecon Łódź i Grot Budowlani w Final Four Pucharu Polski!

Dwie drużyny z Łodzi wystąpią w finałowym turnieju bieżącej edycji Tauron Pucharu Polski siatkarek. Final Four już po raz szósty z rzędu zostanie rozegrany w Nysie. Walka o główne trofeum rozpocznie się 1 kwietnia o godz. 14:45 meczem Grot Budowlani – Grupa Azoty Chemik Police. Na godz. 17:30 zaplanowano natomiast początek spotkania ŁKS Commercecon z Developresem Bella Dolina Rzeszów.

ŁKS Commercecon Łódź i Grot Budowlani w Final Four Pucharu Polski!, fot. Radosław Jóźwiak

W identycznych parach i takiej samej kolejności ekipy te grały w Nysie 4 lata temu. Obronną ręką z tych spotkań wyszły wówczas zespoły z Polic i Rzeszowa. Chemik wygrał z Grotem Budowlani 3:0, a Developres pokonał ŁKS Commercecon 3:1. Dwanaście miesięcy wcześniej wielki finał pucharowych rozgrywek był wewnętrzną sprawą siatkarek z naszego miasta. Spotkania półfinałowe łodzianki wygrały wówczas zgodnie po 3:1. Zespół prowadzony przez Błażeja Krzyształowicza ograł Radomkę Radom, a ekipa pod wodzą Michała Maska okazała się lepsza od Enei PTPS Piła. Starcie z wielkopolską ekipą zostało jednak okupione poważną kontuzją Lucie Muhlsteinovej, która nie mogła już wziąć udziału w decydującym meczu. Bez swojej podstawowej rozgrywającej ŁKS Commercecon przegrał z Grotem Budowlani 0:3. Dla zwycięskiej drużyny był to drugi triumf w tych rozgrywkach. Po swój pierwszy Puchar Polski Budowlani sięgnęli w sezonie 2009/2010.

Rok bez łódzkich drużyn

Rok 2020 był jedynym, w którym turniej finałowy w Nysie został rozegrany bez udziału łódzkich drużyn. W kolejnym ponownie zameldowały się tam dwie nasze ekipy, ale do meczu o złoto dotarła tylko jedna. W półfinałach ŁKS Commercecon uległ 0:3 Chemikowi, a zawodniczki Grota Budowlani bez straty seta ograły Radomkę. Przeciwko policzankom udało się jednak wygrać tylko jedną partię i puchar zgarnęły rywalki. Sukcesu z roku 2018 nie udało się również powtórzyć w poprzedniej edycji Tauron Pucharu Polski. Tym razem drogę do końcowego sukcesu zamknął zespół ze stolicy Podkarpacia, który w półfinale wygrał z Grotem Budowlani 3:1.

ŁKS czeka na triumf

Znacznie dłużej na ponowne zwycięstwo w pucharowych rozgrywkach czekają siatkarki ŁKS-u, które Puchar Polski po raz ostatni zdobyły w 1986 r. Wcześniej triumfowały również w sezonach 1975/1976 i 1981/1982. Od 5 lat klub zarządzany przez prezesa Huberta Hoffmana jako jedyny w Polsce nie schodzi z podium rozgrywek o mistrzostwo kraju. W tym czasie ŁKS Commercecon zdobył po jednym złotym i srebrnym medalu oraz trzy brązowe krążki. Pucharu Polski łodzianki nie zdołały jednak odzyskać.

Droga do Nysy

Kolejną szansę na realizację tego celu będą miały już wkrótce w Nysie. W drodze do turnieju finałowego ŁKS Commercecon w hali im. Józefa „Ziuny” Żylińskiego bez straty seta ograł najpierw ekipę Roleski Grupa Azoty Tarnów (25:18, 25:19, 25:15), a w ćwierćfinale #VolleyWrocław (25:19, 25:16, 25:15). Warto zwrócić uwagę, że w żadnym z tych spotkań rywalki nie zdołały osiągnąć granicy 20 punktów w jednej partii! Dużo bardziej zacięte boje toczyła drużyna Grot Budowlani, która w tej samej hali rozegrała dwa pięciosetowe mecze. W pierwszym pokonała UNI Opole (25:20, 21:25, 17:25, 25:20, 15:10), a w drugim odniosła zwycięstwo nad Energą MKS Kalisz (22:25, 25:22, 25:18, 10:25, 15:6). Równie skuteczne jak ŁKS Commercecon są w bieżącej edycji zawodniczki Grupy Azoty Chemik, które po 3:0 pokonały LOS Nowy Dwór Mazowiecki i ekipę MOYA Radomka Lotnisko Radom. Dwa sety stracił natomiast broniący trofeum Developres Bella Dolina. W drodze do turnieju finałowego rzeszowianki po 3:1 ograły OnlyBio Pałac Bydgoszcz oraz ITA Tools Stal Mielec.

ZOBACZ TAKŻE