Łódź Bajkowa. Zwiedzaj Łódź szlakiem postaci z bajek [MAPA, ZDJĘCIA]

Miś Uszatek, Plastuś, Filemon i Bonifacy… Na bajkach Studia SE-MA-FOR wychowały się całe pokolenia Polaków. I choć w obecnych czasach dzieci mają kreskówek pod dostatkiem, warto wybrać się na wycieczkę szlakiem Łodzi Bajkowej.

Łódź Bajkowa. Zwiedzaj Łódź szlakiem postaci z bajek [MAPA, ZDJĘCIA] - fot. ŁÓDŹ.PL
Trzy Misie, ul. Piotrkowska 282 , fot. ŁÓDŹ.PL
12 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (12)

Miś Uszatek, Plastuś i Miś Coralgol

W Łodzi powstało dotychczas dziesięć bajkowych rzeźb prezentujących bogatą historię łódzkiej animacji. Na Piotrkowskiej możemy przywitać się z Uszatkiem, który niczym prawdziwy turysta trzyma w łapkach mapę, a na ramionach plecak. W Parku im. Sienkiewicza uśmiechnie się do nas Plastuś. Autorzy rzeźby nie zapomnieli wyposażyć go w szkolny dzwonek, którym codziennie rano budził swoich przyjaciół. Nie mogło też zabraknąć pamiętnika. Nieopodal, w okolicy placu zabaw przy ul. Traugutta i Sienkiewicza, czeka na nas niezapomniany podróżnik, Miś Coralgol, z nieodłączną walizeczką.

Zaczarowany ołówek, Filemon i Bonifacy oraz Ferdynand Wspaniały

Tuż obok, przy Łódzkim Domu Kultury, spotkamy za to Piotrusia z bajki o zaczarowanym ołówku, o którym marzyło chyba każde dziecko. Ciekawe, co narysowałyby nasze pociechy, gdyby taki magiczny ołówek wpadł w ich rączki? Może niezwykły pojazd, dzięki któremu błyskawicznie dostalibyśmy się w okolice Galerii Łódzkiej, żeby podziwiać bohatera bajki Ludwika Kerna – Ferdynarda Wspaniałego? Albo pod Muzeum Kinematografii, gdzie można pogłaskać małego, uroczego Filemona i towarzyszącego mu Bonifacego.

Wróbelek Ćwirek, Trzy Misie, Pik Pok oraz Maurycy i Hawranek

Niespodzianka czeka nas także przy palmiarni w Parku Źródliska. Tam w swoim gnieździe na dzieci czeka Wróbel Ćwirek. Może z jego dziubka nie usłyszymy dobrze znanego „ćwir, ćwir” w wykonaniu Jana Kobuszewskiego, za to o odpowiedniej porze roku, czeka nas niejeden ptasi koncert z pobliskich drzew. Mali wielbiciele pluszowych niedźwiadków, na pewno ucieszą się na widok trzech misiów w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej. Jeśli zaś nasze dziecko marzy o podróżach, warto odwiedzić Park na Zdrowiu. Przy wejściu na teren kąpieliska Fala umieszczono rzeźbę płynącego na fali pingwina Pik Poka. Sympatyczny mieszkaniec Wyspy Burz marzył o zwiedzaniu świata. Dzieci z pewnością będą chciały dowiedzieć się, czy mu się to udało. Ostatnia na liście jest rzeźba Maurycego i Hawranka, która znajduje się przy wejściu do Orientarium Zoo Łódź. Lokalizacja ta nie jest przypadkowa – mali bohaterowie mieszkali w lesie, każdego dnia odkrywali jego tajemnice i poznawali zwierzęta. Jeśli tylko zostało nam trochę czasu i energii, możemy pójść w ich ślady, wybierając się do ogrodu zoologicznego.

Zwiedzaj Łódź Bajkową z dzieckiem

Jak zaplanować podróż szlakiem Bajkowej Łodzi? To zależy od wieku i możliwości naszych pociech. Maluszkom i niezbyt cierpliwym dzieciom możemy pokazywać rzeźby pojedynczo, niejako „przy okazji”. Większość z nich jest bowiem umiejscowiona w okolicy mniejszych i większych atrakcji: placów zabaw, parków, basenu, czy orientarium.

Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z mapy i wybór kilku rzeźb położonych niedaleko od siebie. Taki podział pokaże, że każda postać jest częścią większej całości, a jednocześnie nasze pociechy nie zmęczą się i nie stracą zainteresowania bajkowymi bohaterami. Dla starszych dzieci możemy natomiast przygotować specjalną wyprawę i zabawę w poszukiwanie kolejnych postaci.

Bez względu na sposób zwiedzania, warto opowiedzieć dzieciom, jak wyglądał świat, gdy sami byliśmy w ich wieku oraz o naszych ulubionych bajkach. Wszystkim polecamy również pamiątkowe zdjęcia z dziecięcymi bohaterami.

Gdzie dokładnie szukać ulubionych postaci, dowiecie się z mapki oraz zdjęć z każdą z nich.

ZOBACZ TAKŻE