Łódź Bajkowa. Zwiedzaj Łódź szlakiem postaci z bajek [MAPA, ZDJĘCIA]

Miś Uszatek, Plastuś, Filemon i Bonifacy… Na bajkach Studia SE-MA-FOR wychowały się całe pokolenia Polaków. I choć w obecnych czasach dzieci mają kreskówek pod dostatkiem, warto wybrać się na wycieczkę szlakiem Łodzi Bajkowej.

fot. ŁÓDŹ.PL
Trzy Misie, ul. Piotrkowska 282
13 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (13)

Miś Uszatek, Plastuś i Miś Coralgol

W Łodzi powstało dotychczas dziesięć bajkowych rzeźb prezentujących bogatą historię łódzkiej animacji. Na Piotrkowskiej możemy przywitać się z Uszatkiem, który niczym prawdziwy turysta trzyma w łapkach mapę, a na ramionach plecak. W Parku im. Sienkiewicza uśmiechnie się do nas Plastuś. Autorzy rzeźby nie zapomnieli wyposażyć go w szkolny dzwonek, którym codziennie rano budził swoich przyjaciół. Nie mogło też zabraknąć pamiętnika. Nieopodal, w okolicy placu zabaw przy ul. Traugutta i Sienkiewicza, czeka na nas niezapomniany podróżnik, Miś Coralgol, z nieodłączną walizeczką.

Zaczarowany ołówek, Filemon i Bonifacy oraz Ferdynand Wspaniały

Tuż obok, przy Łódzkim Domu Kultury, spotkamy za to Piotrusia z bajki o zaczarowanym ołówku, o którym marzyło chyba każde dziecko. Ciekawe, co narysowałyby nasze pociechy, gdyby taki magiczny ołówek wpadł w ich rączki? Może niezwykły pojazd, dzięki któremu błyskawicznie dostalibyśmy się w okolice Galerii Łódzkiej, żeby podziwiać bohatera bajki Ludwika Kerna – Ferdynarda Wspaniałego? Albo pod Muzeum Kinematografii, gdzie można pogłaskać małego, uroczego Filemona i towarzyszącego mu Bonifacego.

Wróbelek Ćwirek, Trzy Misie, Pik Pok oraz Maurycy i Hawranek

Niespodzianka czeka nas także przy palmiarni w Parku Źródliska. Tam w swoim gnieździe na dzieci czeka Wróbel Ćwirek. Może z jego dziubka nie usłyszymy dobrze znanego „ćwir, ćwir” w wykonaniu Jana Kobuszewskiego, za to o odpowiedniej porze roku, czeka nas niejeden ptasi koncert z pobliskich drzew. Mali wielbiciele pluszowych niedźwiadków, na pewno ucieszą się na widok trzech misiów w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej. Jeśli zaś nasze dziecko marzy o podróżach, warto odwiedzić Park na Zdrowiu. Przy wejściu na teren kąpieliska Fala umieszczono rzeźbę płynącego na fali pingwina Pik Poka. Sympatyczny mieszkaniec Wyspy Burz marzył o zwiedzaniu świata. Dzieci z pewnością będą chciały dowiedzieć się, czy mu się to udało. Ostatnia na liście jest rzeźba Maurycego i Hawranka, która znajduje się przy wejściu do Orientarium Zoo Łódź. Lokalizacja ta nie jest przypadkowa – mali bohaterowie mieszkali w lesie, każdego dnia odkrywali jego tajemnice i poznawali zwierzęta. Jeśli tylko zostało nam trochę czasu i energii, możemy pójść w ich ślady, wybierając się do ogrodu zoologicznego.

Zwiedzaj Łódź Bajkową z dzieckiem

Jak zaplanować podróż szlakiem Bajkowej Łodzi? To zależy od wieku i możliwości naszych pociech. Maluszkom i niezbyt cierpliwym dzieciom możemy pokazywać rzeźby pojedynczo, niejako „przy okazji”. Większość z nich jest bowiem umiejscowiona w okolicy mniejszych i większych atrakcji: placów zabaw, parków, basenu, czy orientarium.

Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z mapy i wybór kilku rzeźb położonych niedaleko od siebie. Taki podział pokaże, że każda postać jest częścią większej całości, a jednocześnie nasze pociechy nie zmęczą się i nie stracą zainteresowania bajkowymi bohaterami. Dla starszych dzieci możemy natomiast przygotować specjalną wyprawę i zabawę w poszukiwanie kolejnych postaci.

Bez względu na sposób zwiedzania, warto opowiedzieć dzieciom, jak wyglądał świat, gdy sami byliśmy w ich wieku oraz o naszych ulubionych bajkach. Wszystkim polecamy również pamiątkowe zdjęcia z dziecięcymi bohaterami.

Gdzie dokładnie szukać ulubionych postaci, dowiecie się z mapki oraz zdjęć z każdą z nich.

ZOBACZ TAKŻE