Łodzianin Sebastian Białecki na mistrzostwach świata w darcie jako trzeci Polak w historii!

Na przełomie grudnia 2022 i stycznia 2023 w londyńskim Alexander Palace odbędą się PDC World Darts Championship, czyli mistrzostwa świata w darcie, organizowane przez federację Professional Darts Corporation. Na tej prestiżowej imprezie występowało do tej pory tylko dwóch Polaków. Trzecim będzie łodzianin Sebastian Białecki.

dart sebastian bialecki
Sebastian Białecki wystąpi w PDC World Darts Championship jako trzeci Polak w historii, fot. LODZ.PL
11 zdjęć
dart sebastian bialecki
dart sebastian bialecki
dart sebastian bialecki
dart sebastian bialecki
dart sebastian bialecki
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

W Polsce dart nie jest popularną dyscypliną sportu, choć tarcze i rzutki można znaleźć nie tylko w wielu domach, ale też m.in. w niektórych lokalach gastronomicznych. Z reguły akcesoria te są jednak traktowane wyłącznie jako elementy jednej z wielu gier towarzyskich, urozmaicających spędzanie wolnego czasu. W przypadku Sebastiana dobra zabawa bardzo szybko przerodziła się w coś poważniejszego. Już jako kilkuletni chłopiec zobaczył, że dart może być czymś więcej niż tylko niezobowiązującą rozrywką. Przekonał się o tym dzięki ojcu, który regularnie zabierał go na mecze funkcjonującej w Łodzi ligi darta. Gdy dorośli mieli przerwę, po lotki sięgał przyszły uczestnik mistrzostw świata. Później w wielu wywiadach wspominał, że miał problemy z dosięgnięciem tarczy, więc chcąc wyjąć z niej lotki, musiał stawać na krześle. W kolejnych latach pojawiły się zupełnie inne problemy. Gdy podrósł i już na poważnie zainteresował się dartem, okazało się, że w Polsce nie ma zbyt wielu podobnych pasjonatów. Brak zawodników w odpowiednim wieku sprawił, że nie można było zorganizować mistrzostw kraju w kategorii juniorów. Na szczęście talent Sebastiana został szybko dostrzeżony, co zaowocowało zainteresowaniem ze strony Target Darts. Łodzianin został objęty prowadzonym przez tę firmę projektem Elite1, mającym na celu umożliwienie harmonijnego rozwoju najbardziej utalentowanym młodym graczom darta. O tym, że obie strony były zadowolone z podjętej współpracy, najlepiej świadczy fakt, że w 2021 r. kontrakt został przedłużony o kolejne 3 lata.

Liderzy rankingu

Dziewiętnastolatek z Łodzi wielokrotnie potwierdzał, że mimo młodego wieku należy już do najlepszych zawodników w Polsce. Świadczy o tym najnowszy ranking Polskiej Organizacji Darta (POD), w którym Sebastian zajmuje pierwsze miejsce. Warto podkreślić, że w zestawieniu pań na czele stawki sklasyfikowana jest jego siostra – Aleksandra Białecka. W połowie listopada oboje wzięli udział w trzech turniejach cyklu Grand Prix POD. Ola triumfowała w trzech finałach, a Sebastian w dwóch. Dla niego najważniejszy w ostatnim okresie był jednak awans do PDC World Darts Championship.

Pierwszy krok na mistrzostwach w darta

W mistrzostwach rozgrywanych od roku 1994 uczestniczyło do tej pory tylko dwóch Polaków: Krzysztof Kciuk i Krzysztof Ratajski. Ten drugi w londyńskim Alexander Palace wystąpi również w edycji 2022/2023. Doświadczony 45-latek ma już zapewnione miejsce w 1/32 finału. Na tym etapie rywalizacji zagra z Holendrem Dannym Jansenem lub Filipińczykiem Paolo Nebridą. Oprócz Ratajskiego w nadchodzącej edycji PDC World Darts Championship nasz kraj będzie reprezentował Sebastian Białecki, który w 1/64 finału zmierzy się z 38-letnim Jimem Williamsem. Zwycięzca tego pojedynku w kolejnej rundzie będzie rywalizował z o rok starszym od Walijczyka Anglikiem – Jamesem Wade’em. 

Sukces w Anglii 

Łodzianin pojedzie do Londynu, mając na koncie m.in. ćwierćfinał tegorocznego UK Open. To organizowany przez PDC telewizyjny turniej, który bywa też określany jako Puchar Anglii w Darta (FA Cup of Darts). Jest to jedyna w kalendarzu impreza, w trakcie której nie ma rozstawionych zawodników, a pary każdej rundy są losowane. Na tym turnieju Sebastian pokonał Matta Campbella, Joego Murnana, Keegana Browna, Ritchiego Edhousa, Iana White’a i Ryana Searle’a, co w rankingu PDC dało mu awans na 81. miejsce. Awans był znaczący, bo rok 2021 zakończył na 156. pozycji. 

ZOBACZ TAKŻE