Łódzkie Centrum Obywatelskie. Działasz społecznie? To miejsce dla Ciebie!

Reprezentujesz łódzką organizację pozarządową? Pracujesz bądź planujesz podjęcie pracy w trzecim sektorze? Jeżeli tak, Łódzkie Centrum Obywatelskie jest miejscem, o którym warto pamiętać.

Spotkanie na boisku szkolnym
Łódzkie Centrum Obywatelskie, fot. mat. pras.

Łódzkie Centrum Obywatelskie zostało stworzone z myślą o osobach, które działają lub chcą działać na rzecz lokalnej społeczności. Podstawową ideą, stojącą za działaniem Centrum, jest wymiana – dzielenie się wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami i kontaktami. W końcu nie ma lepszego sposobu na poprawę efektywności sąsiedzkiej współpracy niż sieciowanie!

Szklanka do połowy pełna!

Większa aktywność mieszkańców i mieszkanek to wynik pozytywnych zmian w ich otoczeniu. Do jej rozwoju zdecydowanie przydają się organizacje – jak to działa? Przede wszystkim chodzi o poczucie sprawczości i odpowiedzialność za otoczenie. Zróbmy szybki test: jak często zdarza Ci się spojrzeć na Twoją okolicę i powiedzieć z przekonaniem, że jest pięknie? Czy masz pomysł, co zrobić, by było bardziej urokliwie? Czy bierzesz sprawy we własne ręce? Jeżeli tak, pewnie wiesz już wszystko o Łódzkim Centrum Obywatelskim. Jeżeli nie, działająca w Twojej okolicy organizacja pozarządowa może Ci pomóc, zainspirować Cię do działania, wesprzeć w inicjatywie lub zwyczajnie udowodnić, że „jednak się da”. Właśnie po to powstało Centrum.

Lokalne złote rączki

Każdy specjalista, by działać skutecznie, potrzebuje narzędzi. Z jednej strony, trzeba te narzędzia mieć, z drugiej, przydałoby się umieć ich używać. Łódzkie Centrum Obywatelskie to właściwie taka narzędziowa skrzynka dla pozarządówki – znajdziesz w niej dobrze wyposażone pomieszczenia, przeznaczone do prowadzenia spotkań, jak również organizowane już ciekawe szkolenia i warsztaty – doradztwo specjalistyczne, oferty umożliwiające podnoszenie kompetencji, szkolenia związane z pozyskiwaniem grantów czy warsztaty z efektywnego zarządzania komunikacją i dialogiem.

Organizacja na rzecz organizacji

W 2023 r. organizacją odpowiedzialną za prowadzenie Łódzkiego Centrum Obywatelskiego jest Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani. Założenie „Społecznych” w 2013 r. było odpowiedzią na potrzeby lokalnego „podwórka” – Starego Polesia. Jedną z pierwszych i bardzo udanych inicjatyw, która wciąż ma się dobrze, jest społeczny, kreatywny dom kultury „Miejsce Spotkań”.  Społeczny, bo realnie otwarty na działania grup, organizacji i osób. Kreatywny, bo lista realizowanych w nim projektów i inicjatyw jest niewyczerpana!

Miejsce, w którym każdy jest sąsiadem…

Obszary działalności Stowarzyszenia z roku na rok obejmowały kolejne grupy społeczne. I tak działająca od 2015 r. świetlica dla dzieci i młodzieży w wieku 6–17 lat organizuje warsztaty i spotkania dla dzieci z całej Łodzi, a udział organizacji w Senioraliach w 2017 r. zapoczątkował projekty aktywizujące seniorów i seniorki. Z kolei założenie grupy „Społeczni Opiekunowie Drzew” jest najlepszym przykładem oddolnej inicjatywy lokalnej społeczności, której zależy na ochronie zielonych zasobów miasta. 

Po pandemii w „Miejscu Spotkań” stworzona została Kawiarenka Naprawcza – miejsce przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 9 bud. S jest wprost idealne dla ludzi lubiących majsterkowanie, naprawianie, budowanie. Agnieszka Reiske i Szymon Iwanowski stanowią trzon Stowarzyszenia. Ich pomysły, działania i inicjatywy, często innowacyjne, spotykają się z ogromnym zainteresowaniem. Dlaczego? Bo są odpowiedzią na realne potrzeby i problemy mieszkańców i mieszkanek. Już dawno nie tylko Starego Polesia, ale całej Łodzi.  

Mówiąc o „Społecznych” nie można pominąć ich zaangażowania w pomoc humanitarną dla ludzi uciekających przed wojną w Ukrainie oraz tego, że od października 2022 r. prowadzą punkt pomocowy dla uchodźców – HUB Spilno – finansowany przez organizację międzynarodową UNICEF.

My – Społecznie Zaangażowani

Łódzkie Centrum Obywatelskie wspiera organizacje pozarządowe. Dzieli się nie tylko własnymi doświadczeniami i umiejętnościami, ale też zaprasza innych ekspertów, by stale się rozwijać.

Jeżeli wiesz, co mogłoby wyglądać lepiej w Twojej okolicy, znasz organizację pozarządową, którą mogłoby wesprzeć Łódzkie Centrum Obywatelskie, to tak – jesteś ekspertem lub ekspertką od swojej przestrzeni. I nieoficjalnie należysz do organizacji pozarządowej – w końcu jesteś społecznie zaangażowana/y!

ZOBACZ TAKŻE