Zmiany w kodeksie pracy 2023. Sprawdź, czy będzie przysługiwał ci dodatkowy urlop

Szykują się spore zmiany w kodeksie pracy. Pracownicy mają mieć prawo do nowych urlopów, a rodzice zyskają dodatkowe uprawnienia. Wszystko po to, żeby dostosować polskie przepisy do wymogów Unii Europejskiej. Będziemy mieli prawo do dodatkowego urlopu opiekuńczego, a także do dni wolnych z powodu “działania siły wyższej”. Propozycje zmian w przepisach trafią teraz do parlamentu.

Zmiany w kodeksie pracy 2023. Sprawdź, czy będzie przysługiwał ci dodatkowy urlop
Zmiany w kodeksie pracy 2023. Sprawdź, czy będzie przysługiwał ci dodatkowy urlop

Według projektu zmian przyjętego przez rząd, w kodeksie pracy mają pojawić się dwa nowe urlopy. Pracownik będzie mógł wziąć 2 dni wolnego na z powodu “działania siły wyższej”. Na przykład z powodu choroby członka rodziny. Ale uwaga! Nie będzie to urlop w pełni płatny — będzie przysługiwało za niego 50% wynagrodzenia. Dodatkowo pracownik będzie mógł wziąć 5 dni urlopu opiekuńczego. Skorzystać z tego prawa będą mogli nie tylko rodzice, ale każdy, kto będzie chciał zaopiekować się członkiem rodziny (np. rodzeństwem, czy rodzicami). Co jednak istotne — będzie to urlop bezpłatny.

Dłuższy urlop rodzicielski

Jedną z najistotniejszych zmian jest jednak wydłużenie urlopu rodzicielskiego. Obecnie to 32 tygodnie. Po zmianach będzie to 41 tygodni, a w przypadku ciąży mnogiej aż 43 tygodnie. Rodzice mają uzyskać też nowe uprawnienia. Ci którzy będą opiekować się dziećmi do 8 roku życia, nie będą mogli pracować w godzinach nadliczbowych, w nocy, czy w innym miejscu niż zakład pracy. Będą mogli też korzystać z elastycznego czasu pracy, jak i pracować z domu. Dodatkowo ma zostać wprowadzony zasiłek macierzyński za cały okres urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców, który wyniesie 70% wynagrodzenia.

Dodatkowe przerwy

W kodeksie mają znaleźć się przepisy o dodatkowych przerwach w pracy. Dotyczą one jednak tylko pracowników, którzy pracują więcej niż 9 godzin dziennie. Ci dostaną prawo do drugiej przerwy trwającej 15 minut. Trzecia przerwa będzie przysługiwała tym pracownikom, których czas pracy w ciągu doby przekroczy 16 godzin.

ZOBACZ TAKŻE