Lotnisko w Łodzi. Świetny wynik sezonu wakacyjnego 2022!

Przed rozpoczęciem sezonu letniego władze Portu optymistycznie szacowały, że w wakacje z lotniska skorzysta 35 tys. pasażerów czarterowych. Po ostatnich „chudych latach” byłby to znakomity wynik. Tymczasem zainteresowanie lotami z Łodzi było tak duże, że statystyki okazały się znacznie lepsze od zakładanych – 41 092 pasażerów!

Lotnisko w Łodzi
Lotnisko w Łodzi, fot. ŁÓDŹ.PL
5 zdjęć
Lotnisko w Łodzi
Lotnisko w Łodzi
Lotnisko w Łodzi
Lotnisko w Łodzi
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

– Najwięcej klientów biur podróży poleciało na Riwierę Turecką i wypoczywało w kurortach takich jak Antalya, Side, Alanya, Belek. Oferta do Turcji była największa. Co tydzień do Antalyi latały cztery samoloty. W dalszej kolejności były greckie wyspy – Rodos i Kreta, a stosunkowo najmniej pasażerów poleciało do Bułgarii, ale nie jest to tylko wynik wyboru, tylko tego, że sezon letni nad Morzem Czarnym trwa krócej niż nad Morzem Śródziemnym – mówi Wioletta Gnacikowska, rzecznik prasowy lotniska w Łodzi.

Kto lata z Łodzi na wakacje?

Na wakacje z Łodzi latali mieszkańcy wszystkich województw w Polsce – nawet tak odległych jak zachodniopomorskie czy podlaskie. Najczęściej jednak wakacyjną przygodę na naszym lotnisku zaczynali mieszkańcy ościennych województw: wielkopolskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Najwięcej było mieszkańców Kalisza, Warszawy i Włocławka. 

Dla 53% pasażerów dojazd z domu na lotnisko trwał krócej niż pół godziny. To właśnie szybkość i wygoda dojazdu była głównym argumentem za wyborem łódzkiego portu lotniczego. 56% klientów podróżowało w gronie rodzinnym. Rodzice z dziećmi wybierali przeważnie wakacje w Turcji. Greckie wyspy natomiast to cel podróży osób, które leciały z partnerem lub partnerką. 

Informacje na temat pasażerów letnich czarterów lotnisko uzyskało dzięki ankietom przeprowadzonym przez studentów Koła Naukowego Zarządzania Produkcją i Konsultingu Politechniki Łódzkiej.

Bogatsza oferta na lato 2023

W 2023 r. wakacyjna oferta biur podróży z Łodzi będzie bogatsza. Znajdą się w niej sprawdzone kierunki – Antalya, Burgas, Kreta i Rodos, ale dojdą też nowe, takie jak Bodrum na Riwierze Egejskiej oraz wyspy greckie Zakynthos i Korfu. 

Ofertę first minute z Łodzi sprzedają biura podróży w Łodzi i regionie. Zwykle zaliczka przy tak wczesnej rezerwacji wynosi 15% ceny wczasów.

Jak przedłużyć lato?

„Sezon letni na naszym lotnisku zakończył się w minioną sobotę, kiedy do Łodzi wrócili ostatni turyści z Turcji. A jeśli komuś jest szkoda lata, zapraszamy do Alicante i innych kurortów na hiszpańskim wybrzeżu Costa Blanca. 30 października startuje regularne połączenie linii Ryanair. W Alicante przez 320 dni w roku świeci słońce, a temperatura zimą sięga 17 st. C. Za niespełna dwa tygodnie rozpoczną się regularne loty z Łodzi do Mediolanu Bergamo i do Brukseli Charleroi. To dobre kierunki na weekendowy wypad” – mówi Wioletta Gnacikowska.

ZOBACZ TAKŻE