Martyna Stasiak. Menadżerka Fit Fabric o zaletach aktywności fizycznej [ZDJĘCIA]

Martyna Stasiak – trenerka i menadżerka fitness, nigdy nie była sportowcem, ale od zawsze lubiła aktywność fizyczną. Mówi, że ruch pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne, dlatego stale przekonuje do niego nie tylko łodzian.

Martyna Stasiak
Martyna Stasiak, fot. Jakub Woźniak
4 zdjęcia
Martyna Stasiak
Martyna Stasiak
Martyna Stasiak
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Na pierwsze zajęcia na siłowni zapisała się, będąc jeszcze w liceum. Dziś jest menadżerką fitness we wszystkich klubach Fit Fabric w Łodzi oraz w klubach: Zdrofit w Płocku i we Włocławku, Fabryce Formy w Kaliszu i StepOne w Piotrkowie Trybunalskim. Prowadzi także treningi personalne, koordynuje pracę ok. 200 instruktorów i czuwa nad jakością ponad 600 zajęć tygodniowo! Nieustannie modyfikuje ofertę tak, by klienci mogli znaleźć najlepszą dla siebie formę aktywności.

– Pierwsze zajęcia, na które poszłam, to prawdopodobnie był boks dla kobiet albo zumba – wspomina Martyna Stasiak. – Później zakochałam się w zajęciach grupowych na rowerach i polubiłam treningi wzmacniające.

Od tego momentu sala fitness i siłownia stały się jej środowiskiem naturalnym. Dziś Martyna ćwiczy prawie codziennie i z sukcesem zachęca do tego innych. Pod jej okiem chętni pracują nad ruchomością kręgosłupa i stawów, a także usprawniają swoje ciało, wzmacniając kluczowe partie mięśniowe.

– Ukończyłam wiele branżowych i specjalistycznych kursów i szkoleń. Jestem certyfikowaną trenerką personalną, instruktorką fitness, szkolę też kolejną kadrę – dodaje. – Aby zawsze mieć aktualną wiedzę, sama też się cały czas kształcę.

Dla zdrowia czy urody?

Łodzianie chętnie ćwiczą, a świadomość potrzeby ruchu i treningu na przestrzeni lat znacznie wzrosła. 

– Chcemy być szczupli, piękni i młodzi. Nie ma w tym nic złego, ale pamiętajmy, że nasz wygląd jest odzwierciedleniem stylu życia, w tym też obecnego stanu zdrowia i sprawności fizycznej – podkreśla Martyna. – Zdarza się, że wolimy szukać rozwiązania w suplementach diety, kosmetykach, a nawet w różnorakich zabiegach, niż podjąć wysiłek. I to jest w porządku, ale nie może stanowić podwalin naszej dobrej formy.

Martyna poprzez swoją pracę stara się zwiększać świadomość innych i przekonywać, że estetyka wcale nie jest najważniejsza. Kiedyś siłownie kojarzyły się wyłącznie z wyciskaniem sztangi na klatkę i ćwiczeniem bicepsów. Teraz są to miejsca, które dają przestrzeń do podejmowania wyzwań fizycznych.

Fitness dla każdego

– Ruch poprawia wytrzymałość i siłę mięśni w naszym ciele, a także dotlenia cały organizm. Odpowiednio zaplanowane treningi są zbawienne dla układu krwionośnego i oddechowego – podkreśla Martyna. – Aktywność fizyczna zapobiega osteoporozie, polepsza umiejętność utrzymania odpowiedniej równowagi i kontroli ciała, a także redukuje stres. Dobrze dobrane ćwiczenia mogą cofać wady postawy lub im zapobiegać. Ruszając się, pracujemy nad swoją propriocepcją, czyli umiejętnością czucia ciała w przestrzeni i reagowania na bodźce. 

Łodzianka przekonuje, że trenować może każdy, bez względu na płeć, wiek czy wagę, pamiętając oczywiście, aby aktywność dostosowywać do swoich umiejętności i możliwości. W przypadku osób z otyłością warto zrezygnować z ćwiczeń zawierających zbyt wiele podskoków, które obciążają nieprzygotowane stawy. Seniorzy powinni unikać wysiłku, podczas którego przez dłuższą chwilę przebywają w stałym napięciu. Indywidualne kwestie związane z chorobami, kontuzjami czy innymi dysfunkcjami należy wcześniej skonsultować z lekarzem i trenerem.

Martyna Stasiak prowadzi zarówno zajęcia grupowe, jak i treningi personalne na siłowniach sieci Fit Fabric. Ćwiczenia z nią to nie tylko wysiłek fizyczny i praca nad swoim ciałem, ale też świetna zabawa przy dobrej muzyce.

ZOBACZ TAKŻE