Konrad Wojtczak: Kiedy stworzyłaś Panią Łódź i jak kostium zmieniał się na przestrzeni lat?
Megi Holi: Sama idea zrodziła się w mojej głowie już w latach 90., ale z różnych powodów ten kostium nie ożył. Powstał 10 lat temu, przygotowałam go w trzy dni i trzy noce. Jego kształt nawiązuje do secesji, jest to tylko stylizacja, a nie rekonstrukcja. Strój jest żółto-czerwony, składa się z kapelusza ozdobionego kwiatami i spódnicy lub sukni w kształcie tulipana. Z czasem dodałam herb na piersi, a na dole – kolaż współczesnych i historycznych fotografii miasta. Na przestrzeni czasu zmieniał się też użyty herb. Początkowo była zwykła łódka, potem pojawiały się też napisy „Urodzinowa Łódź”, „Łódź jest kobietą” albo „Karnawałowa Łódź”. Później do kapelusza dołożyłam statek nawiązujący do baśniowego przekazu, który mówi o tym, że każdy z nas płynie przez ocean życia. Niedawno do stroju doszły też żagle. Kostium modyfikuję ze względu na porę roku – raz jest więcej warstw, raz mniej. Zawsze też wychodzę na miasto z flagą.
Co zainspirowało Cię do stworzenia Pani Łodzi?
Miłość do naszego miasta, ale równocześnie swego rodzaju bunt i strach, że się w nim nie odnajdę. Ta postać powstała z potrzeby mojego serca. Jej misją od samego początku było ubarwienie Łodzi. Z perspektywy czasu wiem, że świetnie integruje mieszkańców i komponuje się z miastem.
Gdzie można Cię spotkać?
Dopinguję biegaczy biorących udział w maratonach, pojawiam się m.in. na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, uczestniczyłam też w otwarciu sezonu motocyklowego, Strajku Kobiet i Paradzie Wolności, a w sylwestra witałam zespoły disco polo. Poza tym rokrocznie można mnie spotkać podczas urodzin Łodzi. Dotychczas, w lipcu, zawsze wystawiałam stoisko, na którym malowałam i ozdabiałam łódzkimi grafikami buzie dorosłych i dzieci. Chętnie też rozdaję różne upominki, np. serduszka z nazwą naszego miasta i herby. Od lat chodzę również ze specjalną, dużą kartą urodzinową, do której łodzianie mogą się wpisywać i wklejać swoje zdjęcia. Do końca tego roku chcę pojawiać się z nią cyklicznie każdego miesiąca przy rzeźbie Twórców Łodzi Przemysłowej. Tę kartę podaruję w przyszłości jakiemuś muzeum, bo jest ona niesamowitym świadectwem łódzkiej historii.
Wiem, że szykujesz niespodziankę z okazji 600. urodzin Łodzi.
W tym roku, zamiast stoiska, tworzę performance – będę pływać ulicą Piotrkowską specjalnie przygotowaną, złotą, baśniową łodzią z żółto-czerwonymi dekoracjami. Sześćsetne urodziny to ważne wydarzenie, dlatego trzeba je odpowiednio uczcić. Na razie planuję nią pływać do 30 lipca, ale niewykluczone, że w sierpniu też będzie można spotkać Panią Łódź płynącą łodzią po Piotrkowskiej.
Jak ludzie reagują na Twoje inicjatywy?
Z reguły pozytywnie. Niektórzy mnie hejtują, ale nie skupiam się na złej energii. Są też tacy, którzy twierdzą, że moje stroje to kicz. Tylko że ten kicz jest piękny, gustowny, słodki, radosny i, co najważniejsze, teatralny. Jesteśmy miastem związanym z filmem i teatrem, a sztuka musi mieć bezpośredni kontakt z odbiorcą. Wkładam w swoje projekty mnóstwo pracy, dlatego cieszę się, gdy ludzie je doceniają. Miłe jest też to, że rozpoznają mnie mieszkańcy innych miast, np. Warszawy albo Paryża. O dziwo tam też wiedzą, kim jestem.
INFO!
Oprócz Pani Łodzi innymi postaciami Megi Holi są m.in. Pani Polska, Pani Wiosna oraz Pani Kurka Wielkanocna. W 2022 r. artystka wystąpiła w programie „Mam Talent” i, jak zdradza, poczyniła już pewne kroki w celu dostania się do kolejnej edycji. Zdjęcia i filmiki poszczególnych stylizacji oraz wystąpień Megi Holi można znaleźć na jej facebookowym fanpage’u @Artysta Megi Holi.