Michał Urbaniak. Muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer, Honorowy Obywatel Miasta Łodzi

22 stycznia 1943 r. w Warszawie urodził się Michał Urbaniak – wybitny muzyk jazzowy, kompozytor i aranżer o międzynarodowej sławie, grający głównie na skrzypcach i saksofonie. Dzieciństwo i młode lata spędził w Łodzi, gdzie kształcił się w liceum muzycznym i grywał pierwsze koncerty w klubach z zespołem Tiger Rag.

22 stycznia 1943 r. w Warszawie urodził się Michał Urbaniak – wybitny muzyk jazzowy, kompozytor i aranżer o międzynarodowej sławie
2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Kariera w Stanach Zjednoczonych

W 1961 r. rozpoczął studia w PWSM w Warszawie w klasie skrzypiec, a samodzielnie opanował grę na saksofonie. Nawiązał wówczas współpracę z zespołami jazzowymi Zbigniewa Namysłowskiego oraz Andrzeja Trzaskowskiego, z którymi występował na Jazz Jamboree w USA. W latach 1962–1964 grał również w Kwintecie Krzysztofa Komedy. W maju 1973 r. zagrał pożegnalny koncert w Polsce i kilka miesięcy później, razem z Urszulą Dudziak, wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią Columbia Records i tam rozpoczęła się wielka kariera jako współtwórcy nowojorskiego tzw. fusion jazzu, będącego mieszanką wielu stylów z elementami rocka, rapu, hip-hopu, znanego również pod nazwą UrbJazzu.

Urbanator

W 1989 r. założył zespół Urbanator, a na amerykańskich scenach (także w Carnegie Hall) oraz w prestiżowych klubach grał z największymi gwiazdami światowego jazzu. Od 1965 r. mieszkał w Szwecji, Niemczech i Szwajcarii, a od 1973 r. w Nowym Jorku. Często powracał do Polski, a także do Łodzi i tak jest do dziś. Michał Urbaniak napisał muzykę do ponad 20 filmów fabularnych, zagrał także główną rolę w obrazie „Mój rower” w reż. Piotra Trzaskalskiego. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi i był ambasadorem w staraniach Łodzi o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

ZOBACZ TAKŻE