Minister Marzena Okła-Drewnowicz w Łodzi. Zapowiedziała powstanie bonu senioralnego

Łódź odwiedziła Marzena Okła-Drewnowicz, minister ds. polityki senioralnej. Z uznaniem oglądała łódzkie Centra Zdrowego i Aktywnego Seniora. Zapowiedziała też wprowadzenie tzw. bonu senioralnego.

CZAS przy ul. Nastrojowej
Minister Marzena Okła-Drewnowicz odwiedziła CZAS przy ul. Nastrojowej
7 zdjęć
CZAS przy ul. Nastrojowej
CZAS przy ul. Nastrojowej
CZAS przy ul. Nastrojowej
CZAS przy ul. Nastrojowej
CZAS przy ul. Nastrojowej
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Minister ds. polityki senioralnej w poniedziałek, 26 lutego przyjechała do Łodzi, by poznać łódzki patent na politykę senioralną. Odwiedziła jeden z największych w Polsce domów pomocy społecznej (Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńcze) przy ul. Przybyszewskiego, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy ul. Przyrodniczej oraz pobliskie Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Spotkała się też z reprezentantami Łódzkiej Rady Seniorów.

Najwięcej czasu spędziła w Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora przy ul. Nastrojowej, najnowszej tego typu placówce w Łodzi. Pani minister przyznała, że zna ideę łódzkich CZAS-ów. 

CZAS-y to wielki sukces w Łodzi

– Wiem, że Centra Zdrowego i Aktywnego Seniora odniosły wielki sukces w Łodzi. Te dobre praktyki powinno się wykorzystać w innych miejscowościach. Należy wspierać takie miejsca. Bardzo wiele nauczyłam się podczas tej wizyty. Wykorzystam nabytą wiedzę w mojej pracy – mówiła w placówce przy ul. Nastrojowej minister Marzena Okła-Drewnowicz.

Władze miasta wyjaśniały, że Łódź zrobiła wiele, by być atrakcyjnym miejscem dla seniorów, których jest w mieście niemal 200 tysięcy. Oferujemy im jak najlepszą opiekę zdrowotną – mamy 40 miejskich przychodni z szeroką ofertą opieki medycznej we wszystkich dzielnicach Łodzi. Są też domy dziennego pobytu i domy pomocy społecznej, w których potrzebujący opieki i wsparcia znajdują pomoc. Istnieje również system opieki domowej dla seniorów, którzy potrzebują, żeby ktoś przyszedł do nich i pomógł w gotowaniu, higienie, zrobieniu zakupów. Łódź stara się przede wszystkim aktywizować seniorów. Od 10 lat dwa tygodnie maja należą do nich. Wtedy odbywają się łódzkie Senioralia, podczas których można wziąć udział w nawet 700 różnorodnych wydarzeniach. Na co dzień można odwiedzać Centra Zdrowego i Aktywnego Seniora (w Łodzi jest ich siedem). Zainteresowanie nimi jest ogromne, a wachlarz oferowanych zajęć szeroki: od manualnych, przez gimnastyczne, taneczne czy językowe. W Łodzi nawet w dojrzałym wieku można założyć swoją działalność gospodarczą, korzystając z mikrograntów łódzkiego samorządu. Na bieżąco informujemy też seniorów o kulturalnej ofercie miasta, zarówno poprzez wydawaną kwartalnie „Łódzką Tytkę Seniora”, jak i coroczny informator. 

Wspólny mecz

Seniorzy zaprosili gości do... wspólnej gry w tenisa stołowego.

– Gra z panią minister oraz panią prezydent dała mi wiele satysfakcji. Muszę szczerze powiedzieć, że panie zaprezentowały bardzo wysoki poziom. To była czysta przyjemność – mówił Leszek Maćkiewicz, uczestnik zajęć z CZAS-u przy ul. Nastrojowej. 

Bon senioralny

Podczas konferencji prasowej zwołanej dla dziennikarzy minister Okła-Drewnowicz zapowiedziała wprowadzenie tzw. bonu senioralnego, z którego będzie można finansować pakiet usług zdrowotnych dla osób po 75. roku życia.

ZOBACZ TAKŻE