MOPS Łódź i Straż Miejska pomogą bezdomnym podczas zimy. Ty też możesz!

Pracownicy MOPS Łódź oraz Straż Miejska w Łodzi ponownie wspólnie zadbają o osoby bezdomne przebywające na terenie miasta w rozpoczynającym się, najtrudniejszym okresie roku.

Schronisko dla bezdomnych
Osoby w kryzysie bezdomności znajdą w Łodzi miejsca, w których mogą przetrwać trudny czas, fot. LODZ.PL
7 zdjęć
Schronisko dla bezdomnych
Schronisko dla bezdomnych
Schronisko dla bezdomnych
Schronisko dla bezdomnych
Schronisko dla bezdomnych
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Bezdomni, czyli osoby, które mimo możliwości skorzystania ze schroniska lub noclegowni, podejmują decyzję o przebywaniu w przestrzeni miejskiej, są otaczani kompleksowym wsparciem przez służby przez cały rok. Kiedy temperatury na zewnątrz zaczynają spadać, wspomniana pomoc jest szczególnie istotna.

Dlatego jednocześnie zarówno MOPS Łódź, jak i Straż Miejska w Łodzi apelują do wszystkich łodzian o to, by nie pozostawali obojętni na los bezdomnych i przekazywali służbom wszystkie sygnały na temat takich osób przebywających m.in. w miejscach niezamieszkałych.

Straż Miejska w Łodzi sprawdzi pustostany

– Kiedy temperatury zaczną spadać poniżej zera, nasze patrole będą sprawdzały pustostany i inne miejsca pod kątem przebywania w nich bezdomnych – mówi Patryk Polit, komendant Straży Miejskiej w Łodzi. – Lista takich miejsc jest właśnie aktualizowana we współpracy z Komendą Miejską Policji w Łodzi oraz MOPS Łódź. Funkcjonariusze każdorazowo proponują osobie pozostającej w kryzysie bezdomności przewóz do miejsc, gdzie mogą przetrwać trudny czas. Ponadto strażnicy informują, gdzie można skorzystać z doraźnej pomocy, czyli zjeść ciepły posiłek, umyć się czy wymienić garderobę. Apelujemy także do mieszkańców, by widząc osobę potrzebującą pomocy, reagowali i telefonowali przez całą dobę pod numer Straży Miejskiej, czyli 986 lub też pod numer alarmowy 112.

Informacje o osobach w kryzysie bezdomności można przekazywać także sześciu streetworkerom pracującym w ramach MOPS w Łodzi i zajmującym się specjalistyczną pomocą na rzecz bezdomnych przez cały rok. Ze streetworkerami można skontaktować się: mailowo (streetworking@mops.lodz.pl), poprzez wysyłkę wiadomości prywatnej do grupy na Facebooku „Streetworking po łódzku” lub telefonicznie – numery telefonu są dostępne na stronie internetowej MOPS Łódź (www.mops.lodz.pl), w zakładce „Pomoc osobom bezdomnym”.

Jakie ubrania są potrzebne i gdzie można je oddać?

Osoby w kryzysie bezdomności potrzebujące wsparcia mogą zgłosić się także osobiście do streetworkerów, odwiedzając ich siedzibę przy ul. Wschodniej 32, m. 16 (od poniedziałku do piątku w godz. 9-11). Siedzibę streetworkerów może odwiedzić poza tym każdy mieszkaniec Łodzi, który ma możliwość przekazać używaną, ale nadal będącą w dobrym stanie odzież sportową. Pożądana jest przede wszystkim odzież męska w rozmiarach S, M oraz L, jak również zimowe obuwie sportowe (trapery) dla mężczyzn w rozmiarach powyżej 41 (także w tych nietypowych). Dla kobiet szczególnie pożądane są zimowe buty sportowe (trapery; koniecznie bez obcasów) w rozmiarach powyżej 39, a w mniejszym zakresie także odzież w rozmiarach S, M oraz L. Potrzebne są przede wszystkim: ciepłe, długie spodnie i legginsy, ciepłe kurtki sportowe, bluzy, t-shirty, bielizna osobista, kalesony, skarpety i rajtuzy, ale również paski do spodni oraz czapki, rękawiczki i szaliki. Mile widziane są również koce, śpiwory, kołdry oraz wszelkie artykuły higieniczno-kosmetyczne.

W MOPS Łódź też można zgłosić bezdomnych

Informacje o osobach w kryzysie bezdomności można przekazywać równie pracownikom socjalnym łódzkiego MOPS. W tym celu należy zgłosić się do jednego z trzech Wydziałów Pracy Środowiskowej działających w ramach MOPS w Łodzi – telefonicznie (w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8-16 oraz we wtorki w godz. 9-17) lub mailowo:

  • I Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Kutrzeby 16, tel. (42) 207 14 50, e-mail: 1wps@mops.lodz.pl dla Bałut oraz części Polesia.
  • II Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Grota-Roweckiego 30, tel. (42) 677 15 50, tel. (42) 677 15 51, tel. (42) 677 15 52, tel. (42) 677 15 54 oraz tel. (42) 677 15 55 (we wszystkich przypadkach - wew. 30); e-mail: 2wps@mops.lodz.pl dla Śródmieścia oraz Widzewa.
  • III Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Będzińska 5, tel. (42) 684 44 81 (wew. 10), e-mail: 3wps@mops.lodz.pl dla Górnej oraz części Polesia.

Liczba bezdomnych w Łodzi spada

Według ostatnich (sprzed prawie trzech lat) badań, w Łodzi jest niespełna 900 osób w kryzysie bezdomności (w gronie tym są także osoby przebywające w placówkach dedykowanych bezdomnym). W porównaniu z danymi z wcześniejszych lat liczba ta uległa zmniejszeniu. Wszyscy oni mogą korzystać na co dzień z następujących placówek: Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17, Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Szczytowej 11, Schronisko dla Kobiet przy ul. Kwietniowej 2/4, Schronisko dla Bezdomnych Kobiet wraz z miejscami noclegowymi przy ul. Gałczyńskiego 7 oraz Noclegownia przy Miejskim Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej przy ul. Przybyszewskiego 253. Łącznie wyżej wymienione placówki zapewniają prawie 450 miejsc dla bezdomnych. Przez cały ubiegły rok ze wszystkich łódzkich schronisk i noclegowni skorzystało w sumie rotacyjnie 612 osób.

Pomaga też Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Poza tym do dyspozycji osób dotkniętych bezdomnością jest Punkt Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej 108 prowadzony na zlecenie Miasta Łódź przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej (całorocznie). Punkt zapewnia m.in. niezbędną odzież, bieliznę i obuwie, artykuły chemiczne, suchy prowiant oraz możliwość skorzystania z prysznica czy pralki. W sezonie jesienno-zimowym przy Punkcie funkcjonuje „Świetlica dla osób bezdomnych” (w poniedziałki, wtorki i środy w godz. 14 -18), w której można m.in. zjeść ciepły posiłek, napić się ciepłej herbaty i kawy, wziąć udział w warsztatach lub też spotkać się z psychologiem i terapeutami. W 2021 r. z pomocy Punktu Pomocy Charytatywnej skorzystało 860 osób.

Autobus oraz świetlica dla bezdomnych i potrzebujących

Dodatkowo od 1 grudnia w trasę wyruszy „Autobus dla bezdomnych i potrzebujących”. W „Autobusie” kursującym po miejscach, w których najczęściej gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności, chętni mogą zjeść gorący posiłek, a także otrzymać odzież. W sezonie zimowym (także od 1 grudnia) będzie działała także Świetlica dla Osób Bezdomnych przy al. Piłsudskiego 119 prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata. W Świetlicy osoby w kryzysie bezdomności będą miały zapewniony pobyt dzienny (codziennie w godz. 8-16), gorący posiłek i napoje, możliwość uzupełnienia brakującej garderoby, możliwość skorzystania z węzła sanitarnego, środków czystości i higieny osobistej oraz pomocy pielęgniarskiej.

ZOBACZ TAKŻE