Neon „ubierającej się pary" powraca na Central. Kiedy znów rozbłyśnie w centrum Łodzi?

To historyczny moment. Kultowe neony – rozbierającej i ubierającej się pary oraz symbolu „Społem” – powracają na elewację Centralu.

Słynna para wraca na Central - fot. ŁÓDŹ.PL
Słynna para wraca na Central , fot. ŁÓDŹ.PL

Wielu łodzian bardzo dobrze pamięta czasy ich świetności. Central otwarto 29 sierpnia 1972 r. i już na samym początku na jego ścianach pojawiły się dwa neony. Od strony ul. Piotrkowskiej znajdował się symbol „Społem”, a od al. Mickiewicza – para. Niestety, z biegiem lat konstrukcje całkowicie się zużyły, dlatego trzeba było je zdjąć.

Symboliczne neony w Łodzi powracają

– Ubolewam, że przez lata tych neonów nie było. Nasi klienci chętnie wracali do dawnych wspomnień i mówili, że Central kojarzy im się właśnie z rozbierającą się parą, za którą tęsknią. Teraz spełniamy to długo wyczekiwane marzenie – mówi Wiesława Kołek, prezes SDH Central.

Odtworzeniem neonów w oparciu o oryginalny projekt sprzed lat ma zająć się firma Kapilar z Antoniewa, znana z wielu realizacji na terenie Łodzi. Forma i rozmiary zostaną zachowane, ale konstrukcja będzie odpowiadać dzisiejszym czasom. Ma być nowocześnie.

Kiedy rozbłyśnie „ubierająca się para"?

Pierwotne plany zakładały, że neon rozświetli się 29 sierpnia, bo właśnie tego dnia Central obchodzi swoje 50-lecie. Termin ten został jednak przełożony na koniec września.

ZOBACZ TAKŻE