Niezwykłe początki Łodzi Filmowej. Start HollyŁódź był bardzo... sportowy [HISTORIA]

4 grudnia 1945 r. na terenie dawnej Miejskiej Hali Sportowej uruchomiono atelier Przedsiębiorstwa Państwowego Film Polski, powołanego 14 listopada 1945 r. na mocy dekretu Krajowej Rady Narodowej. W ten sposób przy ul. Łąkowej powstała łódzka Wytwórnia Filmów Fabularnych.

Muzeum Kinematografii w Łodzi
Muzeum Kinematografii w Łodzi

To była największa do 1998 r. wytwórnia filmowa w Polsce i kolebka rodzimej kinematografii. Specjalizowała się w produkcji filmów fabularnych i seriali telewizyjnych, których przez ponad pół wieku powstało w Łodzi kilkaset. W grudniu 1945 r. rozpoczęto tu zdjęcia do pierwszego po wojnie filmu „Zakazane piosenki”, jednak pierwszym zrealizowanym obrazem był krótkometrażowy „Wieczór wigilijny”. Natomiast w 1953 r. powstał tu pierwszy polski film barwny „Przygoda na Mariensztacie”.

Warto przypomnieć też dawny obiekt Miejskiej Hali Sportowej, w którym powstało później zaplecze filmowe dla rodzącej się po wojnie polskiej kinematografii. Budynek hali sportowej (wówczas przy ul. Żeromskiego 117) po 4 latach budowy został oddany do użytku 4 kwietnia 1938 r. i już trzy tygodnie później zorganizowano tam mistrzostwa Polski w boksie. Obiekt wyposażony był w bieżnię i skocznię lekkoatletyczną, boisko do siatkówki i koszykówki, zaplecze techniczne oraz widownię na 700 miejsc. W czasie okupacji Niemcy przejęli w Łodzi całą infrastrukturę sportową, a w Miejskiej Hali Sportowej organizowano m.in. ćwiczenia i zawody dla członków Hitlerjugend, a także wiece partii nazistowskiej. 

ZOBACZ TAKŻE