Nowe Centrum Łodzi. Około 1250 mieszkań powstanie w prestiżowym miejscu [WIZUALIZACJE]

Zabudowana zostanie prestiżowa działka w Nowym Centrum Łodzi, pomiędzy Bramą Miasta, zespołem EC1, dworcem Łódź Fabryczna i planowanym rynkiem Kobro. Nowy inwestor tego terenu, należąca do grupy Echo Investment firma Archicom, wzniesie tam kompleks pod nazwą Flow-New City Center. Na 2-hektarowej parceli powstanie pięć budynków wielorodzinnych, w których łącznie powstanie ok. 1250 mieszkań.

Nowe Centrum Łodzi. Około 1250 mieszkań w prestiżowym miejscu
Nowe Centrum Łodzi. Około 1250 mieszkań w prestiżowym miejscu
11 zdjęć
Nowe Centrum Łodzi. Około 1250 mieszkań w prestiżowym miejscu
Prace budowlane w Nowym Centrum Łodzi
Prace budowlane w Nowym Centrum Łodzi
Prace budowlane w Nowym Centrum Łodzi
Prace budowlane w Nowym Centrum Łodzi
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

Wizualizacje znajdują się na końcu powyższej galerii zdjęć.

Wstępne prace ziemne już się rozpoczęły. Budowa ruszy najdalej za dwa miesiące. Inwestycja będzie realizowana częściowo do końca 2028 r., przy czym dwa pierwsze etapy obejmą budowę dwóch budynków z 186 i 314 lokalami mieszkalnymi, które mają być gotowe w 2025 r. Następne trzy są obecnie projektowane. Na parterach nowych domów zaplanowano lokale na restauracje, kawiarnie i usługi. Całość ma otaczać zieleń, wśród której pojawią się miejsca do odpoczynku, a także inicjatyw artystycznych. 

– Projekt Flow będzie ściśle połączony z miastem. Chcemy, by była to przestrzeń, która żyje i przyczynia się do dobrostanu zarówno swoich mieszkańców, jak i wszystkich łodzian i przyjezdnych – dodaje Waldemar Olbryk, prezes firmy Archicom.

Projekt Flow

Teren Flow zostanie wyłączony z ruchu samochodowego. Dojazd do nowych budynków (ich podziemnych garaży) zapewni tunel wybudowany pod NCŁ w ciągu ul. Hasa. Kompleks ma być otwarty na miasto oraz przyjazny dla pieszych i rowerzystów dzięki ciągom komunikacyjnym, które przetną nową zabudowę. Pomiędzy budynkami powstanie woonerf z wysoką roślinnością i drzewami oraz ogrodami fasadowymi z traw, krzewów i niższych drzew. W sąsiedztwie planowanego rynku Kobro znajdzie się też park kieszonkowy z plenerową siłownią, placem zabaw oraz zachęcającymi do odpoczynku altanami i ławkami. Jego częścią ma być przestrzeń do organizacji plenerowych wydarzeń kulturalnych. 

Architektura budynków Flow będzie nowoczesna i prosta, ale jednocześnie nawiązująca stylistyką do kamienic, zabudowy poprzemysłowej i kolejowej. Odniesieniem do tej ostatniej mają być szczególnie elementy architektoniczne pierwszego etapu inwestycji, najbliższe dworca Łódź Fabryczna. W podium budynku wpisane będą stalowe arkady nawiązujące swoją formą do rozwiązań architektonicznych, spotykanych w dawnych budynkach infrastruktury kolejowej. Elewacja budynku wykończona zostanie okładziną klinkieru elastycznego, tynkiem ryflowanym i gładkim w zróżnicowanych odcieniach.

– Flow stanie się zielonym kwartałem tej części miasta i stanowić będzie kontrast do sąsiadujących z nią w dużej mierze utwardzonych przestrzeni publicznych. Chcemy, by zieleń służyła mieszkańcom, podróżnym czekającym na pociąg, pracownikom okolicznych biur i wszystkim łodzianom. Stąd układ roślin na terenie Flow został zaplanowany jako nieregularny i organiczny, a dobrane gatunki będą na tyle zróżnicowane, by stworzyć ciekawą i przyjemną w odbiorze przestrzeń – mówi Michał Lah z Pracowni PIG Architekci, która zaprojektowała Flow.

Lokatorzy oraz goście Flow będą mogli korzystać ze strefy coworkingowej, która powstanie w jednym z budynków. Inwestycja będzie oferować wiele rozwiązań smart home, a do dyspozycji mieszkańców będą pomieszczenia do przechowywania rowerów, komórki lokatorskie oraz Klub Mieszkańca. W przyszłości powstać ma także stacja wynajmu elektrycznych jednośladów.

ZOBACZ TAKŻE