Nowe jezdnie, chodniki i torowiska. Rok 2021 w inwestycjach drogowych w Łodzi

W tym roku udało się wreszcie zakończyć remont al. Śmigłego-Rydza, ale miasto nie zwalnia z dużymi projektami. Od razu rozpoczęła się przebudowa Wojska Polskiego i Przybyszewskiego.

fot. ŁÓDŹ.PL
Nowe jezdnie, chodniki i torowiska
9 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

Tak, jak dwa ostatnie lata, tak i dwa kolejne upłyną w Łodzi pod znakiem dużych inwestycji drogowych oraz kolejowych. Największą z nich jest oczywiście budowa tunelu średnicowego, który połączy pod Śródmieściem stacje kolejowe Fabryczną i Kaliską. 

Pod powierzchnią ziemi

Dwie tarcze drążące – Faustyna i Katarzyna – ruszyły na początku roku w drogę z komory startowej przy ul. Odolanowskiej. W 2023 roku skończą drążenie tunelu głównego i dwóch odnóg, dzięki którym dworzec w Nowym Centrum Łodzi stanie się jednym z największych i najważniejszych węzłów komunikacyjnych w kraju.

Tunel kolejowy to nie jedyna podziemna inwestycja w Łodzi. W Nowym Centrum, między ul. Kilińskiego i al. Scheiblerów powstała nowa, dwupoziomowa ulica. Na powierzchni będzie to woonerf dedykowany pieszym i gościom gmachów, które tu w przyszłości powstaną. 

Natomiast pod ziemią schowane zostaną samochody, które z poziomu 8 metrów poniżej powierzchni dostaną się na podziemne parkingi oraz na dworzec Fabryczny. 

Arterie na nowo

Mijający rok to nie tylko początek, ale także koniec dużych inwestycji. Jesienią drogowcy oddali do użytku al. Śmigłego-Rydza. Po nowym torowisku sunie znowu tramwaj, a po równych jezdniach auta. Są też nowe chodniki i droga rowerowa oraz przystanek na wysokości parku nad Jasieniem, który z estakady został przeniesiony na poziom zero, aby ułatwić pasażerom dostęp do MPK. Ci nie muszą już więcej pokonywać schodów, ale z pominięciem przechodzenia przez jezdnię dostaną się do tramwajów i autobusów.

Zaraz po zakończeniu prac na al. Śmigłego-Rydza rozpoczął się pierwszy etap przebudowy ul. Przybyszewskiego – wyburzenie i wybudowanie od nowa trzech wiaduktów nad torami kolejowymi. Na pierwszy ogień poszedł wiadukt prowadzący z Olechowa i Janowa w kierunku centrum, który jest rozbierany z pomocą nożyc hydraulicznych. Kiedy zostanie odbudowany, drogowcy wezmą się za wiadukt prowadzący na Widzew i za estakadę tramwajową.

Pod koniec roku rozpoczęła się także długo wyczekiwana przebudowa ul. Wojska Polskiego. Zakres tej inwestycji jest szeroki – wykonawca wymieni całe torowisko, zbuduje nowe perony przystankowe, zerwie starą jezdnię, naprawi podziemne sieci i położy nową nawierzchnię. Nie zabraknie też równych chodników i drogi rowerowej. Finał prac jest zaplanowany na 2023 rok.

Plan dla osiedli

Rok 2021 przyniósł także jedne z większych inwestycji w Planie dla Osiedli. Drogowcy weszli na ul. Obywatelską, Traktorową i Żubardzką. Pierwszy remont to projekt dwuletni, który skończy się w przyszłym roku. Dwa pozostałe to zadania zaplanowane na rok. Ulica Żubardzka ma już nową jezdnię i chodniki, brakuje tylko nowego oświetlenia. Ul. Traktorowa ma być przejezdna przed 1. stycznia, ale prace wykończeniowe na niej mogą potrwać jeszcze kilka tygodni.

W planie inwestycyjnym na mijający rok nie zabrakło też mniejszych projektów. Na Starym Polesiu kończy się przebudowa „zakręcającej” ulicy, czyli połączenia ul. Próchnika z Lipową. Wyremontowane zostały też ul. Zarzewska, Lotna, Taternicza, Miernicza, Jaskrowa i Porazińskiej oraz Kasprzaka, Konstytucyjna, Julianowska i Żeligowskiego, a prace zakończą się niedługo na Lodowej czy 6 Sierpnia.


Projekt pn. "Budowa i przebudowa linii tramwajowej w ulicy Wojska Polskiego na odc. od ul. Franciszkańskiej do ul. Strykowskiej wraz z przebudową układu drogowego i niezbędnej infrastruktury oraz budową połączenia tramwajowego wzdłuż ul. Strykowskiej z przystankiem ŁKA Łódź-Marysin" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.03.01.02-10-0008/17-00 zawartej w dniu 10 lipca 2018 r.

Projekt pn. "Program niskoemisyjnego transportu miejskiego – przebudowa linii tramwajowej w ul. Przybyszewskiego na odcinku od Placu Reymonta do posesji nr 42 wraz z budową węzła przesiadkowego i przebudową torowiska od wiaduktów Przybyszewskiego do ul. Lodowej" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA.RPLD.03.01.03-10-0001/19 zawartej w dniu 29 lipca 2021 r.

Projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE