Obalamy mity na temat szczoteczek sonicznych do zębów – jaką szczoteczkę wybrać w 2024 roku?

Wiele osób wciąż wzbrania się przed zakupem szczoteczki sonicznej, a winne temu są mity na temat tego urządzenia, które od lat krążą w przestrzeni internetowej. W tym miejscu postaramy się je obalić, a ponadto podpowiemy Ci, jaką szczoteczkę soniczną warto wybrać w 2024 roku.

Czym tak naprawdę jest i jak działa szczoteczka soniczna? Jest to urządzenie wyróżniające się zastosowaną w nim technologią fal dźwiękowych, które przenoszone są na główkę czyszczącą, a następnie wprawiają w ruch jej włókna. Ponadto szczoteczka soniczna posiada silniczek elektryczny, co klasyfikuje ją jako szczoteczkę elektryczną. Podczas jej pracy dochodzi do zjawiska mieszania się cząsteczek wody, pasty do zębów i śliny. W efekcie tego powstają mikropęcherzyki, które rozprzestrzeniają się po całej jamie ustnej i skutecznie oczyszczają ją z płytki nazębnej, resztek pokarmowych oraz osadów. Szczoteczki soniczne przystosowane są do wykonywania ruchów wymiatająco-pulsacyjnych, które określa się jak najbezpieczniejsze dla szkliwa zębowego i dziąseł. Najwyższa prędkość ich pracy to 96 000 ruchów na minutę, dzięki czemu możliwe jest usunięcie sporych bakterii. Warto dodać, że wspomniane drgania soniczne trafiają na odległość kilku milimetrów od zakończenia włókien, dzięki czemu nie ścierają nieczystości w sposób mechaniczny.

Szczoteczka soniczna – czym jest i jak działa?

Szczoteczki soniczne posiadają zazwyczaj kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu (np. standardowy, delikatny, wybielający, do masażu dziąseł), a także funkcje zapewniające komfort użytkowania (np. czasomierze, czujnik siły nacisku, wskaźnik zużycia włosia itd.). Dodatkowo w każdym zestawie ze szczoteczką soniczną znajdują się końcówki wymienne (np. standardowa, wybielająca, ortodontyczna), które różnią się ułożeniem oraz liczbą włókien w główce. Szczoteczki soniczna przeznaczone są niemal dla wszystkich, a zwłaszcza dla osób z aparatami ortodontycznymi, mostami, koronami czy protezami. Będą też idealną opcją dla osób cierpiących na nadwrażliwość jamy ustnej. 

Mity na temat szczoteczek sonicznych do zębów

Poznałeś/aś już kilka faktów na temat szczoteczek sonicznych. A co z mitami na ich temat? Zmierzymy się z nimi w kolejnych akapitach!

Pierwszy z nich zrównuje szczoteczkę soniczną z ultradźwiękową. Okazuje się, że są to dwa różne urządzenia. Różnica między nimi polega na częstotliwości wytwarzanych fal (szczoteczka soniczna – 20-20000 Hz, szczoteczka ultradźwiękowa – 1600000 Hz). Dodatkowo fale dźwiękowe wywołują drgania, które możemy zobaczyć na własne oczy, podczas gdy ultradźwięki pozostają dla nas niezauważalne i niewyczuwalne.

Mitem jest również to, że szczoteczki soniczne szkodzą wypełnieniom protetycznym. Osoby posiadające plomby, implanty czy korony mogą jednak bez żadnych obaw sięgać po tego typu urządzenia. Szczoteczki soniczne są dla nich w pełni bezpieczne, a ich stosowanie nie powoduje ubytków zębowych.

Niektórzy uważają też, że po szczoteczki soniczne nie powinni sięgać użytkownicy aparatów ortodontycznych. To nieprawda! Urządzenia, których działanie opiera się o właściwości fal dźwiękowych, są wręcz zalecane osobom leczącym się ortodontycznie, gdyż pomagają skutecznie pozbyć się resztek pokarmowych oraz zalegającej płytki nazębnej z przestrzeni wokół zamków czy innych trudno dostępnych miejsc.

Ostatni mit na temat szczoteczek sonicznych mówi o tym, że stosowanie ich wymaga od nas zakupu specjalnej pasty do zębów. Prawda jest jednak taka, że wybór pasty nie wpływa na skuteczność działania sprzętu. Warto jednak pamiętać o tym, że korzystając ze szczoteczki sonicznej, powinniśmy wybierać pasty środki z niższą zawartością substancji ścierających i pieniących.

Jaka szczoteczka soniczna będzie najlepsza w 2024 roku?

Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie bez szczegółowych informacji na temat stanu zdrowia jamy ustnej danej osoby. Najważniejsze są bowiem nasze indywidualne potrzeby. Poszukując modelu odpowiadającego własnym potrzebom warto sprawdzić ranking szczoteczek sonicznych Znajdziesz w nim wiele modeli najwyższej jakości, które pomogą Ci zadbać o zdrowie zębów i dziąseł. Na pierwszym miejscu w zestawieniu znajduje się szczoteczka soniczna Smilesonic EX, która została wyposażona w pięć trybów pracy oraz cztery końcówki wymienne. Drugie miejsce zajmuje szczoteczka soniczna Smilesonic UP, która posiada trzy tryby pracy i trzy zakresy ruchów główki do wyboru, co łącznie daje aż dziewięć kombinacji mycia zębów! Oprócz tego do zestawu z nią dołączanych jest aż sześć końcówek! Odwiedź nasz ranking i zapoznaj się z jego innymi pozycjami, takimi jak chociażby Oclean X Pro Digital, SEYSSO Planet NeptunX czy Philips Sonicare Series 3100 HX3673.

ZOBACZ TAKŻE