Oksana Zabużko odwiedzi Łódź. Weź udział w wykładzie i spotkaniu z wybitną pisarką

W piątek (7 października) rozpoczyna się seria wydarzeń związanych z przybyciem do Łodzi Oksany Zabużko – wybitnej ukraińskiej pisarki i poetki. Podczas dwudniowego pobytu odbędzie się wykład dziekański „Ukraińskie story: Poznanie i samopoznanie jako problem bezpieczeństwa”, warsztaty narracyjne a także tłumaczone na język ukraiński otwarte spotkanie autorskie pt. „Sto lat naszej samotności”.

fot. Rafał Komorowski
Oksana Zabużko odwiedzi Łódź

Oksana Zabużko to wybitna ukraińska pisarka i poetka, która należy do najczęściej przekładanych ukraińskich pisarzy. Jej czołowe powieści uznawane są za największe sukcesy wydawnicze w historii niezależnej Ukrainy. Jako eseistka pisze na temat ukraińskiej kultury, historii myśli ukraińskiej, procesów tworzenia się w Europie świadomości narodowej nowoczesnego typu. Jest główną ambasadorką „ukraińskości” na Zachodzie. W rodzimym kraju postrzegana jest jako autorytet.

Główne punkty programu pobytu Oksany Zabużko – wykład dziekański na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, warsztaty narracyjne w Szkole Filmowej, otwarte spotkanie w Teatrze Nowym – skupione są wokół kategorii „widzialności”, wyprowadzonej z wydanej niedawno w Polsce książki eseistycznej „Planeta Piołun”, która jest „listem miłosnym do Polski, adresowanym do «opatrznościowego polskiego współrozmówcy»”.

Zabużko pisze w niej m.in. „Nawet pojawienie się ukraińskiego państwa na mapie politycznej w 1991 roku nie przysłużyło się bliższemu poznaniu: na «ukraińskie» story w europejskiej narracji po prostu nie było miejsca – tak długo, jak niezrewidowane pozostawało story radzieckie". „Sto lat naszej samotności – naszego kulturowego nieistnienia w oczach zewnętrznego świata – odbiło się na moim pokoleniu pisarzy nieodżałowaną stratą: nawet kiedy pojawiamy się teraz na arenie międzynarodowej, jesteśmy skazani w najlepszym przypadku na bycie na wpół tylko zrozumiałymi, jak jąkały z wadą wymowy, ponieważ kontekst kulturowy, do którego należymy, dla nieukraińskiej publiczności nadal pozostaje niewidzialny”.

PLAN POBYTU OKSANY ZABUŻKO: 7-8 PAŹDZIERNIKA 2022

PIĄTEK 7 października
godz. 12.00-13.30 Wykład dziekański „Ukraińskie story: Poznanie i samopoznanie jako problem bezpieczeństwa?”
MIEJSCE: Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, sala C140, wejście od ul. Rewolucji 1905 r.
Wykład w języku ukraińskim, tłumaczony symultanicznie na język polski.

godz. 17.00-20.00 Warsztaty narracyjne dla studentów UŁ, PWSFTviT oraz twórców z Teatru Nowego (wydarzenie zamknięte)
MIEJSCE: Szkoła Filmowa w Łodzi

Formularz zgłoszenia udziału w wykładzie

Regulamin udziału w wykładzie dziekańskim

 

SOBOTA 8 października
godz. 16.30-18.00Otwarte spotkanie autorskie pt. „Sto lat naszej samotności” ze szczególnym uwzględnieniem obecności społeczności ukraińskiej. Wydarzenie połączone z performatywnym czytaniem fragmentów „Planety Piołun”.
Spotkanie w języku polskim, tłumaczone symultanicznie na język ukraiński.
MIEJSCE: Teatr Nowy w Łodzi – Mała Scena
PROWADZENIE: Anna Łazar – wicedyrektorka i p.o. dyrektora w Instytutach Polskich w Kijowie i w Sankt-Petersburgu, wykładowczyni w Instytucie Kultury Polskiej UW, Instytucie Badań Literackich PAN, Instytucie Sztuki PAN. Członkini redakcji „Nowej Europy Wschodniej”. Kuratorka wystaw sztuki współczesnej m.in. „Białoruskie Perspektywy”, od listopada 2021 r. pracuje w Muzeum Sztuki w Łodzi.

ZOBACZ TAKŻE