Orientarium Zoo Łódź. „Czy chcesz mieć krew na rękach?" – szokująca wystawa już dostępna

Moda, suplementy, trofea… Na wystawie, którą prezentuje Orientarium Zoo Łódź można zobaczyć, w jak wielu dziedzinach wykorzystywane jest cierpienie zwierząt. Goście dowiedzą się czego unikać, by nie przykładać ręki do krwawego procederu.

6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

W Orientarium Zoo Łódź przez najbliższy miesiąc będzie dostępna szokująca wystawa „Czy chcesz mieć krew na rękach?”. Można na niej zobaczyć, w jak wielu aspektach życia pojawiają się produkty związane z cierpieniem zwierząt. Czy to moda, kuchnia, czy branża beauty – w każdej z nich można dokonywać właściwych wyborów i nie przyczyniać się do wymierania zagrożonych gatunków.

Na wystawie można dowiedzieć się m.in. że w ciągu minionych 10 lat liczebność populacji słoni spadła
o 62%. To wina kłusownictwa i polowania, tylko po to by pozyskać „białe złoto”, czyli sproszkowaną kość słoniową, wykorzystywaną do produkcji biżuterii. – mówi Michał Gołędowski kierownik działu edukacji Orientarium Zoo Łódź.

Pomysł na wystawę powstał w czeskim ogrodzie zoologicznym w Ostrawie, we współpracy z fundacją Kukang i Zoo w Ołomuńcu. W trakcie niedawnego zjazdu polskich, czeskich i słowackich ogrodów zoologicznych, Orientarium Zoo Łódź został zaproszony do współpracy i jako pierwszy w Polsce może pokazać swoim gościom ten uświadamiajacy projekt.

Rolą ogrodów zoologicznych jest m.in. edukacja. Za pomocą tej wystawy możemy unaocznić przyczyny wymierania dzikich zwierząt. – dodaje Gołędowski – Plansze, które pojawiają się na wystawie są bardzo sugestywne i mocne. Warto zobaczyć, w jakich dziedzinach możemy dokonywać świadomych wyborów i gdzie nadal mamy jeszcze dużo do zrobienia.

Co znajdziemy na wystawie?

Na wystawie znajdziemy 23 plansze, z których dowiemy się m.in. o ptakach, które w rejonie morza śródziemnego są odławiane po to, by trafić na talerze turystów. W ten sposób rocznie ginie ich prawie milion. Zobaczymy też fotografie zwierząt, z których powstały upominki.Jak mówią autorzy prac, całe populacje zwierząt musiały zginąć, by takie upominki mogły potem kurzyć się na półkach. Wystawę w Orientarium Zoo Łódź można oglądać do 19 maja, goście ogrodu znajdą ją w foyer obiektu. Ogród od kwietnia czynny jest aż do 19.00.

ZOBACZ TAKŻE