Pałac Heinzla w Łagiewnikach zmienia się w hotel. Żaglówki i domki na wodzie [WIZUALIZACJE]

Jedną z najbardziej spektakularnych rewitalizacji ostatnich lat może być odnowa zabytkowego pałacu Ludwika Heinzla przy ul. Okólnej w Łagiewnikach, który wysiłkiem prywatnego inwestora zmienia się w 5-gwiazdkowy hotel, pierwszy o tak wysokim standardzie w Łodzi (o ile konkurencja nie zaśpi).

Pałac Heinzla w Łagiewnikach po remoncie, wizualizacja mat. pras.
20 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (20)

W galerii powyżej zobaczysz zarówno wizualizacje, jak i obecny wygląd rezydencji Heinzlów. Kliknij jedno ze zdjęć!

Prace nad renowacją rodzinnej rezydencji Heinzlów trwają już trzy lata, a poprzedziły je czteroletnie formalności. Długo, lecz trzeba wziąć pod uwagę, że w chwili przejścia w ręce prywatne była ona w naprawdę kiepskim stanie oraz fakt, że otacza go 9-hektarowy park z urokliwym stawem, o który również należało zadbać, by zrealizować plan przeobrażenia całości w ekskluzywny kompleks hotelowy. Wybudowany w 1898 r. i odnawiany teraz z pietyzmem pałac będzie wprawdzie sercem i wizytówką obiektu, ale całość projektu o roboczej nazwie L Hotel jest o wiele szersza. Poza pałacem z 10 luksusowymi apartamentami (najmniejszy ma mieć mkw., największy 400 mkw. – z dwoma salonami, dwiema sypialniami i prywatnym tarasem na dachu budynku z jacuzzi), utrzymanymi w zabytkowym stylu, z oranżerią i rozległym tarasem nad stawem plan przewiduje też budowę zupełnie nowego, już nowoczesnego budynku hotelowego z 32 pokojami, który ma stanąć po drugiej stronie akwenu. Specjalną atrakcją mają być trzy unoszące się na wodzie, gościnne domki, każdy o powierzchni ok. 100 mkw.

Pałac Heinzla na nowo

– Po uporządkowaniu rozległego terenu jesteśmy dopiero na pierwszym etapie projektu, którym jest renowacja pałacu i domku na wyspie pośrodku stawu, wchodzącego w skład pałacowego kompleksu. Etapem drugim będzie odbudowa domku ogrodnika, w którym mają powstać restauracja i galeria sztuki. Chcemy się do tego zabrać wiosną 2024 r. Dla nowej części hotelowej tworzy się jeszcze dokumentacja techniczna, być może jeszcze w tym roku uda nam się przedłożyć ją do akceptacji. Domki na wodzie powstaną na końcu, ale mamy już na nie zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków, jak zresztą na wszelkie inne konieczne prace, bo bez tego nie dałoby się nic tutaj zrobić – mówi inwestor Kamil Biliński.

Prace w pałacu są już zaawansowane. Dokonano najpoważniejszych prac, w tym wymianę wszystkich stropów, dachu, minowania ścian zewnętrznych. Aktualnie dobiega końca renowacja ścian zewnętrznych, w środku trwa montaż instalacji elektrycznej, a lada moment rozpocznie się montaż odnowionych sztukaterii. Zarówno wygląd, jak i wystrój pałacu mają być jak najbliższe historycznemu oryginałowi, tak więc i wyposażenie będzie z epoki. Większość mebli ma być autentycznymi wyrobami rzemieślników z początku XX w., podobnie jak zdobiące pokoje rzeźby i obrazy. Klimat ma być na wskroś pałacowy, choć z nowoczesnymi akcentami.

– Chcemy, żeby gość czuł się jak w prawdziwym secesyjnym pałacu – dodaje inwestor.

Pięciogwiazdkowy hotel w Łodzi

Pięciogwiazdkowy standard mają zapewnić hotelowi m.in. wachlarz usług dodatkowych. Poza jacuzzi i spa obiekt ma oferować pływające po stawie żaglówki, zaprojektowaną przez renomowaną, włoską firmę strefę fitness w japońskim ogrodzie, dwie restauracje, kawiarnię, winiarnię, jak również kameralne kino w pałacowych podziemiach. Niebagatelnym atutem jest też otaczający zabytek park, wreszcie zadbany i uporządkowany, czekający już tylko na ostatnie szlify, m.in. ustawienie sprowadzonych z Niemiec parkowych rzeźb. Tuż za płotem zaczyna się 1200-hektarowy Las Łagiewnicki, będący częścią Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, a to lokalizacja nie bez znaczenia.

ZOBACZ TAKŻE