Nie jest to pierwsze dzieło street-artu, które zniknęło z krajobrazu Łodzi ku rozczarowaniu mieszkańców. Tę jednak stratę być może uda się łodzianom zrekompensować. Powstał projekt, by twórca jerzyka wykonał w Łodzi nowe dzieło.
Zastąpić kultowego jerzyka
Jerzyk ze zużytych części samochodowych był swoistą wizytówką ul. Kilińskiego i bardzo popularnym dziełem łódzkiej galerii street-artu. Jego demontaż przyjęło z żalem, a z tego zrodził się pomysł, by tę stratę łodzianom wynagrodzić. Projekt ponownego zaproszenia do Łodzi Bordalo II i umożliwienia mu wykonania nowego dzieła o ekologicznej wymowie powstał jako owoc współpracy Fundacji Urban Forms z firmą Echo Investment - spółki deweloperskiej, która wznosi nowy budynek w miejscu po rozebranej kamienicy z jerzykiem. Pierwotnie miała ona zostać wyremontowana, ale uniemożliwił to fatalny stan techniczny budynku, dlatego wyburzono go za zgodą służb konserwatorskich. Deweloper, zdając sobie sprawę, że zniknięcie jerzyka jest stratą dla mieszkańców miasta, zadeklarował wsparcie inicjatywy powstania nowego dzieła Bordalo kwotą 60 tys. zł. To sporo, lecz nie pokryje jednak wszystkich wydatków, jakie trzeba będzie ponieść, by umożliwić artyście wykonanie zadania. Łączny koszt realizacji projektu jest szacowany na ok. 150 tys. zł, a fundacja musi zapewnić fundusze na m.in. zakup i transport materiałów, wytworzenie elementów instalacji, wynajęcie sprzętu niezbędnego do montażu, zabezpieczenie i ubezpieczenie prac oraz konieczny projekt techniczno-budowlany.
Trwa poszukiwanie sponsorów, którzy chcieliby włączyć się do tej inicjatywy, choć wesprzeć ją może każdy – na portalu zrzutka.pl trwa publiczna zbiórka funduszy na sfinansowanie nowego dzieła Bordalo w Łodzi. Praca ma powstać jesienią 2023 r., w 15. rocznicę założenia Fundacji Urban Forms oraz by uczcić 600-lecie nadania Łodzi praw miejskich.
Zwierzęta ze śmieci
Instalacja z jerzykiem (oficjalny tytuł to „Apus apus”, łacińska nazwa jerzyka zwyczajnego) powstała na ścianie kamienicy przy ul. Kilińskiego 127 z inicjatywy Fundacji Urban Forms. Bordalo wykonał ją w 2015 r. ze zużytych elementów karoserii samochodowych jako kolejne dzieło jego kampanii „Big Trash Animals”, która porusza problem wymierania gatunków zwierząt i zaśmiecania planety. Od 2012 r. artysta stworzył serię około 200 instalacji naściennych i rzeźb poświęconych tej problematyce. Jerzyk, jako ptak niezwykle pożyteczny, a wymierający w warunkach miejskich, był symbolem natury ginącej w starciu ze współczesną cywilizacją.