Paula Drzewiecka-Heftowicz tworzy ubrania dla dzieci z AZS. To więcej niż moda dla maluchów!

Choć mieszka w Zgierzu, jest rodowitą łodzianką. Paula Drzewiecka-Heftowicz to projektantka, która przez ostatnie lata tworzyła ekologiczną kolekcję ubrań dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry.

Paula Drzewiecka-Heftowicz tworzy ubrania dla dzieci z AZS
Paula Drzewiecka-Heftowicz tworzy ubrania dla dzieci z AZS. To więcej niż moda dla maluchów!
5 zdjęć
Paula Drzewiecka-Heftowicz tworzy ubrania dla dzieci z AZS
Paula Drzewiecka-Heftowicz tworzy ubrania dla dzieci z AZS
Paula Drzewiecka-Heftowicz tworzy ubrania dla dzieci z AZS
Paula Drzewiecka-Heftowicz tworzy ubrania dla dzieci z AZS
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Podczas projektowania, oprócz estetyki, czyli wyglądu ubrania, ważne są dla niej jego ergonomia, konstrukcja i materiał, z którego jest wykonana odzież. Jak przyznaje, od zawsze chciała się tym zajmować. Już jako 5-latka szyła stroje dla swoich lalek, w liceum natomiast tworzyła ubrania dla siebie.

– W szkole średniej zapisałam się również na zajęcia z rysunku i malarstwa, które przygotowały mnie do egzaminów wstępnych na Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi – mówi Paula Drzewiecka-Heftowicz. 

Studia na ASP pomogły jej wykreować dalszą ścieżkę rozwoju. Po ich ukończeniu zaczęła pracować jako freelancerka, później była konstruktorką w Domu Mody „Telimena” i współpracowała z różnymi placówkami. Dziś uczy w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych oraz w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Wykłada konstrukcję ubioru, projektowanie i materiałoznawstwo. Prowadzi także małą firmę z dziecięcymi ubrankami, ale to nie jest zwyczajna odzież.

Dla dzieci

– Do podjęcia tej działalności zainspirowała mnie moja córka, która cierpiała na nadwrażliwość sensoryczną, przez co miała kłopoty z ubieraniem się. Drażniły ją wewnętrzne szwy, dlatego zaczęłam tworzyć ubrania bez nich. Przy okazji chciałam, żeby ta odzież była kreatywna, więc miała różne zabawne motywy – przyznaje projektantka.

Gdy uświadomiła sobie, że jej dotychczasowe poczynania wiązały się z ludzką skórą, postanowiła jeszcze bliżej się jej przyjrzeć. Zaczęła czytać o dzieciach cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Wiedziała, że takie osoby czują się bardzo niekomfortowo w odzieży wykonanej z włókien syntetycznych. Zdawała sobie też sprawę, że ubrań odpowiednich dla ludzi z takim schorzeniem prawie nie ma, dlatego postanowiła je stworzyć.

Biodegradowalne ubrania

Proces przygotowania był skomplikowany. Paula skontaktowała się z Polskim Towarzystwem Chorób Atopowych i przeprowadziła szereg rozmów z rodzicami, samymi chorymi oraz dermatologami. Współpracowała także z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. To właśnie stamtąd zdobyła materiały potrzebne do wykonania poszczególnych strojów. Powstały one m.in. z pokrzywy, bawełny, konopi i lnu.

– Wszystkie materiały są w 100% wykonane z roślin, nie ma w nich żadnych dodatków syntetycznych. Zadbałam o całkowitą biodegradowalność. Jedną z przyczyn wywołujących atopowe zapalenie skóry jest zanieczyszczenie środowiska, więc tym bardziej produkcją nie chciałam się do niego przyczyniać. Ekologiczna idea przyświecała mi również podczas doboru materiałów do farbowania. W tym przypadku przysłużyły się m.in. odpady przemysłu drzewnego i rośliny ruderalne – dodaje Paula Drzewiecka-Heftowicz.

Kolekcja składa się z 15 pełnych sylwetek, w skład których wchodzą m.in. koszulki, legginsy, spodnie, sukienki oraz swetry dla chłopców i dziewczynek w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wszystkie stroje zostały dokładnie przebadane na dzieciach mających AZS i są w pełni bezpieczne.

Stworzone ubrania były także przedmiotem pracy doktorskiej Pauli. Projektantka obroniła ją we wrześniu 2022 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. 

– To najważniejsze przedsięwzięcie, które udało mi się zrealizować na przestrzeni ostatnich lat – dodaje. – Teraz marzę o tym, aby moje stroje stały się ogólnodostępne, bo na razie jeszcze nie ma ich w sprzedaży. Poza tym cały czas dużo pracuję i tworzę kolejne pomysły.

ZOBACZ TAKŻE