Paweł Klecki patronem 2023 roku. Muzeum Miasta Łodzi uczci pamięć o wybitnym dyrygencie

Rok 2023 będzie nosił imię Pawła Kleckiego – urodzonego w Łodzi kompozytora i jednego z najwybitniejszych dyrygentów XX w. Wniosek z inicjatywą w tej sprawie złożyło Muzeum Miasta Łodzi, a pomysł wsparła Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. W ramach Roku Pawła Kleckiego Muzeum planuje m.in. otwarcie wystawy czasowej. Co jeszcze?

<b>Muzeum Miasta: Paweł Klecki i muzyka Łodzi</b><p><p> W niedzielę, 10 grudnia, Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15) zaprasza na specjalne oprowadzanie po wystawie czasowej "Paweł Klecki i muzyka Łodzi". Poprowadzi je kurator wystawy dr Wojciech Wendland, który opowie o życiu i dorobku wybitnego łodzianina – skrzypka, dyrygenta i kompozytora. Na wydarzeniu obecny będzie tłumacz polskiego języka migowego. Bilety: 5 i 7 zł. Start o godz. 16:00.

Muzeum Miasta Łodzi planuje m.in. otwarcie wystawy czasowej opowiadającej o twórczości artysty oraz szereg wydarzeń towarzyszących, które pokażą dokonania Pawła Kleckiego i łódzkie wątki jego biografii.

– W roku 2023 przypada 50. rocznica śmierci oraz 123. rocznica urodzin Pawła Kleckiego. Nie mogliśmy życzyć sobie piękniejszego wyróżnienia, by uczcić pamięć o tej wybitnej postaci – mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. – Łodzianom znane są nazwiska wybitnych osobistości pochodzących z naszego miasta, takich jak Artur Rubinstein, Julian Tuwim czy Aleksander Tansman. Mało kto jednak wie, że możemy być także dumni z jednego z najwybitniejszych dyrygentów XX w. – Pawła Kleckiego. Misją Muzeum jest utrwalanie w pamięci odbiorców postaci wielkich twórców związanych z naszym miastem. Stąd też inicjatywa, aby przywrócić Pawłowi Kleckiemu należne mu miejsce w świadomości publicznej oraz zaproponować szereg wydarzeń, które przybliżą tę ważną postać oraz jej dokonania – dodaje.

Paweł Klecki – skrzypek, kompozytor i dyrygent

Paweł Klecki żył w latach 1900–1973, urodził się w Łodzi i podobnie jak Aleksander Tansman oraz Artur Rubinstein zrobił międzynarodową karierę muzyczną. Paweł Klecki wraz z Aleksandrem Tansmanem byli instrumentalistami w pierwszym historycznym składzie Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej, która dała początek Filharmonii Łódzkiej. Z wykształcenia Paweł Klecki był skrzypkiem, kompozytorem oraz dyrygentem i to właśnie w tej ostatniej dziedzinie spełniał się najbardziej. Nauki pobierał w Polsce, Niemczech i we Włoszech. Na stałe osiadł w Szwajcarii, gdzie podjął współpracę m.in. z Orkiestrą Szwajcarii Romańskiej w Genewie. Prowadził koncerty w Anglii, we Włoszech oraz w Ameryce Północnej i Południowej. Zmarł nagle podczas próby z Królewską Orkiestrą Symfoniczną w Liverpoolu. 

Muzeum Miasta Łodzi zainauguruje Rok Pawła Kleckiego w marcu specjalnym koncertem poświęconym jego twórczości.

ZOBACZ TAKŻE