Kreacje noblistek w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Nowy cykl spotkań [HARMONOGRAM]

Od 11 lutego, w ramach projektu Nowy rozdział, w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi będzie można obejrzeć kreacje Wisławy Szymborskiej oraz Olgi Tokarczuk, w których pisarki odbierały Nagrody Nobla.

Od 11 lutego, w ramach projektu Nowy rozdział, w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi będzie można obejrzeć kreacje Wisławy Szymborskiej oraz Olgi Tokarczuk, fot. ŁÓDŹ.PL
6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Ekspozycja zapoczątkuje cykl spotkań i wizualnych prezentacji poświęconych dwunastu kobietom  – pisarkom, projektantkom, aktywistkom, artystkom.

Bohaterkami pierwszej odsłony projektu są Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk, których twórczość została dostrzeżona i doceniona na świecie. Ich głosy wybrzmiały szczególnie mocno podczas uroczystości wręczenia literackiej Nagrody Nobla. Świat skupił wówczas uwagę na ich przemowach, stanowiących komentarz do rzeczywistości. Odnotowano także dobór kreacji obu twórczyń na tę uroczystość. Były one manifestacją przekonań obu kobiet, niosły treści, które obie literatki, świadome znaczenia znaków i symboli, wkomponowały w swoje stroje.

W kolejnych odsłonach pojawią się sylwetki innych bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek. Wszystkie wybrały podążanie własną drogą. Dla wielu z nich ten wybór oznaczał wyjście poza kulturowo zdefiniowane role.

Harmonogram

Rozdział 1 - NOBLISTKI

11.02.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony noblistkom - Wisławie Szymborskiej i Oldze Tokarczuk - prowadzony przez Sylwię Stano i Zofię Karaszewską, z udziałem Janusza Noniewicza, Michała Rusinka i Teresy Walas.

Rozdział 2 - PISARKI

25.02.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony pisarkom - Walerii Marrené-Morzkowskiej i Marii Przedborskiej - prowadzony przez Martę Zdanowską, z udziałem Karoliny Kołodziej, Marty Madejskiej i Marty Sikorskiej.

Rozdział 3 - PROJEKTANTKI

11.03.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony projektantkom - Annie Skórskiej i Gosi Baczyńskiej - prowadzony przez Adama Drozdowskiego, z udziałem Aleksandry Jatczak-Repeć
i Joanny Kowalskiej.

Rozdział 4 - SOJUSZNICZKI

25.03.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony bohaterkom - Katherine Dior i Karolinie Żurowskiej - prowadzony przez Anetę Dmochowską, z udziałem Aleksandry Jatczak-Repeć
i Joanny Kowalskiej.

Rozdział 5 - EMIGRANTKI

15.04.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony emigrantkom - Alicji Halickiej i Oldze Boznańskiej - prowadzony przez Urszulę Kozakowską-Zauchę, z udziałem Anny Straszewskiej
i Sylwii Zientek.

Rozdział 6 - ARTYSTKI

29.04.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony artystkom - Monice Drożyńskiej i Jadwidze Sawickiej - prowadzony przez Barbarę Czyżewską, z udziałem Katarzyny Słobody i Joanny Wolan.

ZOBACZ TAKŻE