Po co seniorowi komputer? Sprawdź i ułatw sobie życie [PORADNIK]

Komputer jest urządzeniem, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Umożliwia on kontakt ze światem, ułatwia codzienne funkcjonowanie, a także dostarcza rozrywki wszystkim, bez względu na wiek.

Seniorzy, którzy nigdy nie mieli kontaktu z komputerem, nie muszą się go bać, ponieważ przy odrobinie cierpliwości i pomocy bliskich mogą nauczyć się jego obsługi, fot. RossHelen/envato.com

Seniorzy, którzy nigdy nie mieli kontaktu z komputerem, nie muszą się go bać, ponieważ przy odrobinie cierpliwości i pomocy bliskich mogą nauczyć się jego obsługi. Sprawdź, jakie korzyści płyną z posiadania i obsługiwania tego wynalazku XX-w. 

Wiele starszych osób z niechęcią podchodzi do zdobywania nowych umiejętności, szczególnie tych związanych z nowoczesnymi technologiami. Pomimo to warto nauczyć się obsługi komputera. Dzięki temu urządzeniu seniorzy mogą stać się bardziej samodzielni i poczuć mniej samotni. Dziś coraz więcej osób w wieku 60+ uczy się korzystania z Internetu, czerpiąc z tego wiele korzyści i przyjemności. Dołącz do nich i Ty.

Wideorozmowy z bliskimi

Komputer z dostępem do Internetu stał się wiodącym sposobem na utrzymanie kontaktów z rodziną i znajomymi. Szczególnie ważną rolę odgrywa dziś, gdy wiele osób emigrowało lub wyjechało na drugi koniec Polski. Jeśli Twój bliski mieszka daleko od Ciebie, z pewnością nie widujecie się tak często, jakbyście tego chcieli. Rozmowa przez telefon to zaledwie namiastka bliskości. Lepszym rozwiązaniem jest komputer z zainstalowanym na nim komunikatorem (np. Skype), który umożliwi Ci wideorozmowy. Dzięki niemu będziesz mieć możliwość zaobserwowania, jak zmieniają się Twoi wnukowie, a oni z kolei zaprezentują swoje rysunki czy nowe zabawki. Wystarczy usiąść wygodnie przed komputerem i uruchomić wybrany komunikator. Dzięki opcji „czat grupowy” do rozmowy będą mogły dołączyć też inne osoby. Wówczas takie spotkanie online może stać się namiastką spotkania rodzinnego.

Komputer ułatwia życie

Dzięki komputerowi można załatwić wiele spraw, nie wychodząc z domu, m.in. opłacić rachunki, zapisać się do lekarza czy zrobić zakupy. Właśnie dlatego warto przekonać się do wykonywania niektórych czynności przez Internet. Z pewnością przyda Ci się bankowość elektroniczna, dzięki której będziesz mógł opłacić rachunki. Bezpieczniej bowiem zrobić to przez Internet, niż chodzić na pocztę z większą sumą pieniędzy w kieszeni lub torebce czy wypłacać emeryturę w banku i wracać z nią do domu. Wygodną usługą bankową są zlecenia stałe. Warto ją uruchomić na te opłaty, które zbyt często się nie zmieniają. Korzystając z nowoczesnej bankowości, trzeba być jednak czujnym i pamiętać o procederze wyłudzania danych. Nawet najmilszej Pani dzwoniącej z „banku” nie podawaj nigdy numeru PIN, hasła dostępu czy numeru konta. Pracownicy banku nigdy nie proszą o takie informacje.

Baza zdjęć

Dawniej robiliśmy niewiele zdjęć – tyle, ile mieścił film w aparacie. Obecnie za pomocą smartfona fotografujemy dużo, nie tylko bliskich czy siebie, ale również ładne widoki czy zabawne sytuacje. Z reguły nie wywołujemy już zdjęć jak niegdyś, lecz przechowujemy je w pamięci telefonu, która niestety jest ograniczona. Jeżeli robisz ich dużo, warto do ich przechowywania wykorzystać komputer. Może on pełnić rolę albumu na zdjęcia. Wystarczy zgrać fotki ze smartfona do utworzonych i odpowiednio nazwanych folderów w komputerze. Jeżeli sam/-a nie potrafisz tego zrobić, poproś o pomoc kogoś bliskiego. Dzięki takiemu przechowywaniu zdjęć możesz uwieczniać więcej ważnych chwil, spotkań rodzinnych czy miejsc.

Komputer jako rozrywka

Dzięki Internetowi możemy nie tylko wysyłać maile, prowadzić wideorozmowy czy załatwiać sprawy urzędowe – komputer jest także źródłem rozrywki. Słuchanie muzyki, oglądanie filmów, korzystanie z portali społecznościowych czy gry (np. karciane) to tylko kilka możliwości przyjemnego spędzenia czasu. Trzeba tylko pamiętać, że aby być bezpiecznym w sieci, nie należy nikomu podawać swoich danych – adresu czy numeru PESEL. Nie wolno też pożyczać pieniędzy osobom poznanym przez Internet. Policja ostrzega przed fałszywymi randkowiczami, którzy, gdy zdobędą zaufanie potencjalnej ofiary, chcą wyłudzić od niej pieniądze, np. na pokrycie kosztów leczenia.

Jak pomóc seniorowi po zakupie komputera?

Kupiony dla rodziców czy dziadków komputer warto dostosować do ich potrzeb – zwiększyć rozmiar czcionki oraz usunąć z urządzenia te programy i aplikacje, z których nie będą korzystać. Następnie warto zainstalować komunikator do wideorozmów, np. Skype, program do odtwarzania filmów, czy założyć skrzynkę mailową. Tak przygotowany sprzęt z pewnością ułatwi i uprzyjemni życie seniorowi.

ZOBACZ TAKŻE