Kac. Przyczyny, objawy i jak mu zapobiegać? Poznaj sposoby na kaca [PORADNIK]

1 stycznia obchodzony jest… Światowy Dzień Kaca. Nic w tym dziwnego, bo właśnie wtedy, po sylwestrowych zabawach, wielu z nas odczuwa jego nieprzyjemne skutki. Tradycyjne toasty wznoszone szampanem o północy, po wcześniejszym wypiciu innego alkoholu, często są przyczyną złego samopoczucia w Nowy Rok. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy kaca oraz jak sobie z nim radzić.

1 stycznia obchodzony jest… Światowy Dzień Kaca fot. LightFieldStudios/envato.com

Kac to złe samopoczucie występujące kilka godzin po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Jest ono skutkiem oddziaływania na organizm substancji chemicznych, które  powstają w wyniku metabolizowania przez organizm etanolu, wchodzącego w skład napojów alkoholowych. Na pojawienie się przykrych objawów kaca mają wpływ indywidualne zdolności organizmu do metabolizmu etanolu oraz jakość spożywanych trunków – im więcej w nich różnych substancji chemicznych, tym objawy kaca będą intensywniejsze, a pozbycie się go zajmie więcej czasu. Złe samopoczucie spowodowane wypiciem nadmiernej ilości alkoholu może trwać nawet do 24 godzin. Tempo powrotu do normalnego stanu jest uzależnione od ilości spożytych napojów procentowych, stosowanych metod leczenia oraz uwarunkowań genetycznych.

Przyczyny i objawy kaca

Przyczyną kaca może być zarówno nadmiar wypitego alkoholu, jak i łączenie ze sobą różnego rodzaju trunków. Jego przykre odczucia spowodowane są: odwodnieniem, spadkiem poziomu glukozy we krwi, zatruciem aldehydem octowym, a także niedoborem witaminy B12. Zaczynają one dokuczać, gdy stężenie alkoholu we krwi znacznie się obniża lub jest bliskie zeru. Do typowych objawów kaca należą: zmęczenie i złe samopoczucie, silne uczucie pragnienia, suchość w jamie ustnej oraz ból głowy i bóle mięśni. Mogą też pojawić się objawy żołądkowo-jelitowe (utrata apetytu, biegunka i nudności), nadwrażliwość na światło i dźwięk, przyspieszone bicie serca czy drżenie rąk. Często występują również zaburzenia snu, zaburzenia uwagi i problemy z pamięcią.

Sposoby na kaca

Choć alkohol towarzyszy nam od wieków, nie wynaleziono skutecznej metody na pozbycie się kaca. Można jednak spróbować poniższych sposobów łagodzących jego uciążliwe objawy.

 • Zmuś się do wstania z łóżka, aby wziąć prysznic.
 • Dużo pij, aby nawodnić organizm. Najlepsze są: niegazowana woda mineralna, woda z miodem, herbata rumiankowa oraz soki owocowe i warzywne, szczególnie sok pomidorowy.
 • Zjedz coś – samopoczucie mogą Ci poprawić potrawy takie jak: jajecznica, rosół czy żurek, a także owoce (banany, kiwi, jabłka).
 • Wyjdź na spacer – dawka tlenu postawi Cię na nogi i złagodzi ból głowy.

Jak zabezpieczyć się przed kacem?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kaca lub zminimalizować jego negatywne skutki, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

 • Dobrze się wyspać przed spotkaniem, na którym pije się alkohol – kac częściej dopada osoby zmęczone.
 • Nie mieszać trunków i nie popijać wódki piwem czy szampanem, bo zawarty w nich dwutlenek węgla przyspiesza wchłanianie alkoholu.
 • Nie palić papierosów – nikotyna wzmaga zatrucie alkoholowe. 
 • Robić co najmniej 20-minutowe przerwy między drinkami. 
 • W trakcie imprezy pić dużo wody niegazowanej i soków owocowych. Warto wykluczyć natomiast napoje gazowane.
 • Po imprezie wziąć witaminę C i B complex.
 • Przed snem wypić co najmniej 2 szklanki wody.

Aby nie mieć kaca, najlepiej zachować umiar lub wznosić toasty napojami bezalkoholowymi, które są gwarancją dobrego samopoczucia na następny dzień.

ZOBACZ TAKŻE