Podziemna katedra na Stokach będzie otwarta na stałe. Łódź niczym Stambuł! [ZDJĘCIA]

Kiedyś zwany „Podziemnym pałacem” teraz coraz częściej „Podziemną katedrą” - zbiornik na Stokach, który dotychczas mógł być oglądany przez łodzian tylko raz na kilka lat, będzie zamieniony w stałą atrakcję dla turystów!

Podziemna katedra na Stokach
Podziemna katedra na Stokach
9 zdjęć
Podziemna katedra na Stokach
Podziemna katedra na Stokach
Podziemna katedra na Stokach
Podziemna katedra na Stokach
Podziemna katedra na Stokach
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

Katedra nie tylko kompletnie zmieni swoją funkcję, ale zyska też całkiem nową aranżację, by jeszcze lepiej promować Łódź i jej wyjątkową historię.

Łódź jak Stambuł

Podziemny zbiornik na Stokach pełnił dotychczas rolę strategiczną zaopatrując w wodę część mieszkańców Łodzi. Teraz będzie miał nowe zadanie - gościć turystów z Łodzi i spoza miasta przypominając o historii w bardzo atrakcyjnym wydaniu.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi, który planuje metamorfozę tego miejsca, inspirował się słynną Basilica Cistern w Stambule. Turecki obiekt przyciąga milion odwiedzających rocznie, a łódzki ma w sobie, zdaniem pomysłodawców, podobny potencjał. Oba miejsca są do siebie bliźniaczo podobne.

Katedra świateł

ZWiK przygotowuje w tej chwili dokumentację, która pozwoli na rozpoczęcie wielkiej przemiany Podziemnej Katedry. Pierwsze prace mogą się rozpocząć w przyszłym roku. Oprócz dostosowania samego zbiornika i zaaranżowania jego wnętrza na nowo, planowana jest przebudowa infrastruktury wokół obiektu na Stokach.

Główną zmianą ma być przede wszystkim pięknie zaaranżowane oświetlenie obiektu. Do tego ma dojść walor edukacyjny - planowana jest instalacja stałej wystawy o historii Łodzi przełomu XIX i XX wieku.

Historia zbiorników na Stokach

Na pomysł budowy zbiorników na Wzgórzu Stokowskim (260 metrów n.p.m.) wpadł inżynier William Heerlein Lindley. Pierwsze dwa zbiorniki, każdy o pojemności 15 milionów litrów, zbudowano w latach 1934–1937. Dwa kolejne - dopiero po II wojnie światowej, w latach 1949-53.

Zbiorniki powstały na planie kwadratów, każdy o boku 60 metrów. Na sklepienie każdego z nich składa się 100 kopuł podtrzymywanych przez 81 kolumn. "Las kolumn” z ceglanymi łukami i kopułami przypomina średniowieczne katedry – stąd nazwa „Katedra na Stokach”.

Zbiorniki wzniesiono z wodoodpornej i wytrzymałej na ciśnienie cegły. Podłoga i ściany mają łukowaty kształt – wszystko po to, żeby równomiernie rozkładało się ogromne ciśnienie 60 tysięcy ton wody.

ZOBACZ TAKŻE