Prasowanie kwiatów idzie jej jak Z PŁATKA. Daria Mazurowska tworzy nietypowe rękodzieło [ZDJĘCIA]

Niewiele osób wie, że kwiaty można prasować. Trzeba jednak wiedzieć, jak do tego podejść i jakich narzędzi użyć. Przed Darią Mazurowską konserwacja bukietów nie ma żadnych tajemnic, a swoją wiedzą chętnie dzieli się z innymi.

zasuszone kwiaty i kobieta
Daria Mazurowska tworzy nietypowe rękodzieło, fot. mat. pras.
11 zdjęć
zasuszone kwiaty i kobieta
zasuszone kwiaty i kobieta
zasuszone kwiaty i kobieta
zasuszone kwiaty i kobieta
zasuszone kwiaty i kobieta
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

Z PŁATKA to marka działająca na rynku niedługo, od sierpnia zeszłego roku. Jej twórczynią jest Daria Mazurowska, która o konserwacji kwiatów wie wszystko. 

– Zajmuję się techniką rękodzielniczą, która nazywana jest „prasowaniem kwiatów”. Konserwuję bukiety ślubne, tworzę kwietne obrazy i uczę, jak to robić – tłumaczy Daria. – Organizuję warsztaty, na które przyjeżdżają do mnie ludzie z całej Polski. Cieszę się, że mogę ściągać do Łodzi turystów i odwiedzających – mówi.

Przekuć wadę w sukces

Daria Mazurowska pokazuje, jak ze swojej słabości zrobić atut. – Początek mojej działalności był bardzo prozaiczny. Nie mam ręki do kwiatów, więc wszystko u mnie schnie. Teraz suszę intencjonalnie – mówi ze śmiechem. – Gdy przeprowadziłam się do nowego mieszkania, zaczęły mi przeszkadzać puste ściany. Postanowiłam poszukać inspiracji w internecie i natknęłam się na zdjęcie złotej ramki z suszonymi kwiatami w środku. Nie mogłam znaleźć czegoś podobnego na polskich stronach, więc stwierdziłam, że sama zrobię taką ramkę i tak się zaczęło – wspomina Daria.

Bez użycia żelazka

Prasowanie może kojarzyć się z użyciem deski i żelazka. W tym przypadku proces ten wygląda jednak zupełnie inaczej. – Prasowanie kwiatów to technika rękodzielnicza, polegająca na suszeniu kwiatów na płasko, metodą zielnikową. Ja prasuję kwiaty w prasach botanicznych – wyjaśnia Daria Mazurowska. – Budowa takiej prasy jest bardzo prosta. Są to dwie deski z przekładkami tekturowymi. Cztery śruby z nakrętkami motylkowymi służą do regulacji nacisku. W prasowaniu kwiatów chodzi o to, żeby spłaszczyć kwiat, zachowując jego kształt i kolor. W ten sposób można konserwować kwiaty, liście na lata – tłumaczy.

Jedyna taka publikacja

Na początku stycznia swoją premierę miał pierwszy w Polsce e-book o prasowaniu kwiatów. – Uczyłam się sama metodą prób i błędów. Ubolewałam nad tym, że nie ma nigdzie źródła skondensowanej wiedzy. Tak powstała idea, żeby stworzyć publikację i przybliżyć ludziom proces prasowania kwiatów – mówi Daria. 

E-book skierowany jest do osób początkujących i tych, które postawiły już swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie. Przybliża różne rodzaje metod suszenia, opowiada o terapeutycznej mocy kwiatów, opisuje, jakie narzędzia dobierać. – Dalej jest część o technicznych założeniach, czyli jak przygotować kwiaty do suszenia, jakie są generalne zasady, które pozwolą nam uniknąć błędu. Jak układać kwiaty w prasie i jak używać materiałów chłonnych – wyjaśnia. – E-book prezentuje codzienne podejście z użyciem materiałów dostępnych dookoła nas, tak, by nie zniechęcić osób początkujących – tłumaczy.
– Publikacja opisuje 38 gatunków kwiatów ogrodowych, polnych, bukietowych, dostępnych w polskich kwiaciarniach. Każdy z nich wymaga indywidualnego podejścia i metody.

Osoby, które chcą nauczyć się prasowania kwiatów, mogą zdobyć podstawową wiedzę podczas warsztatów. – Wybieram najczęściej pięć gatunków kwiatów, które wymagają różnych metod prasowania, i do tego dwa gatunki liści, które są prostsze w suszeniu. Rozmawiamy o podstawowych zasadach: czego unikać, jakich błędów nie popełniać. Prezentuję narzędzia i skupiamy się na praktycznej części, czyli układaniu w prasie – wyjaśnia Daria. – Po warsztatach służę pomocą. Jeśli ktoś ma ochotę, zdzwaniamy się lub proszę o zdjęcia i pokazujemy efekty. Do pras trzeba zaglądać, więc uczestnicy otrzymują workbook i mają pracę domową. Dwa pierwsze tygodnie są kluczowe dla efektów pracy – tłumaczy Daria.

ZOBACZ TAKŻE