Premiera w Teatrze im. Stefana Jaracza. „Szklana Menażeria” o trudnych relacjach rodzinnych

Teatr Jaracza (ul. Jaracza 27) zaprasza na kolejną premierę. Debiutancki spektakl Pawła Paczesnego „Szklana Menażeria” już w repertuarze!

Debiutancki spektakl Pawła Paczesnego „Szklana Menażeria” już w repertuarze!, fot. mat. pras.
7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Szklana Menażeria

Po dobrze przyjętych przez publiczność pokazach przedpremierowych oraz premierze regionalnej w Bełchatowie przyszedł czas na rodzimą scenę. „Szklaną Menażerię” Tennessee Williamsa w nowoczesnym przekładzie Jacka Poniedziałka i reżyserii debiutującego Pawła Paczesnego można już oglądać na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. 

Autobiograficzny dramat Tennessee Williamsa stał się inspiracją dla zbiorowej pracy reżysera Pawła Paczesnego oraz obsady przedstawienia (Urszula Gryczewska, Natalia Klepacka, Mikołaj Chroboczek, Krystian Pesta).

– Spektakl jest opowieścią o rodzinie, o blaskach i cieniach tej „instytucji”. Bohaterowie wiedzą, jak wiele dla siebie znaczą. Walczą o to, by być rodziną, jednak okoliczności im to uniemożliwiają – mówi reżyser spektaklu. 

Chociaż sztuka powstała w latach 40. XX w., nadal jest uważana za jedno z najlepszych dzieł teatralnych Tennessee Williamsa, które przyniosło mu nieprawdopodobny rozgłos. Przekład Jacka Poniedziałka nadaje jej dodatkowo lekkości i współczesnego rysu.

Toksyczne relacje rodzinne

Tekst dramatu jest aktualnym komentarzem do życia współczesnych rodzin i trudnych wewnętrznych relacji, przy podszytej czułością złożoności każdego z bohaterów. W świecie ograniczonym do ciasnego mieszkania i dusznej atmosfery rodzinnych niesnasek przestrzeń domowego ogniska przestaje być wypełniona ciepłem i spokojem. Pełna wewnętrznych przeciwności i zapatrzona w przeszłość matka Amanda mieszka razem z wrażliwą i introwertyczną córką Laurą oraz synem Tomem, niespełnionym artystą pracującym w hurtowni. Przytłoczony wizją konieczności zajęcia się starzejącą matką Tom powoli dojrzewa do buntu i chęci ucieczki z domowego gniazda. Chęć zeswatania Laury z Jimem, kolegą Toma, zaogni tylko atmosferę i będzie kolejnym krokiem do podjęcia nieodwracalnych życiowo decyzji dla całej rodziny.

Scena Inicjatyw Aktorskich

„Szklana Menażeria” to kolejny już spektakl, który powstał w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich ProScenium.

– Ten projekt pozwala zespołowi aktorskiemu na realizację własnych pomysłów teatralnych. Nasi aktorzy mogą się sprawdzić w roli twórców i dzięki temu pokazać, co ich interesuje w teatrze, ale też w życiu, tworząc własną wypowiedź sceniczną – mówi Michał Chorosiński, dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Najbliższe pokazy spektaklu – 7, 8, 9 lutego o godz. 12:00 i 19:00. Bilety w cenie 40 i 50 zł dostępne są stacjonarnie w kasie teatru lub online na www.bilety.teatr-jaracza.lodz.pl.

ZOBACZ TAKŻE