Przystanek Historia to pierwsze miejsce w województwie łódzkim, w którym historia prezentowana jest w nowoczesny sposób, gdzie tradycyjne metody edukacyjne zostaną uzupełnione o najnowsze narzędzia informatyczne.
Strefa nowoczesnych technologii, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00, to miejsce dla starszych i młodszych - uczniów, nauczycieli, edukatorów oraz całych rodzin. Na odwiedzających czekają: strefa z wirtualną rzeczywistością, strefa z komputerami, na których udostępnione będą gry, quizy edukacyjne oraz materiały edukacyjne dla nauczycieli oraz edukatorów. Dostępne będą także wszystkie projekty Biura Nowych Technologii IPN.
- „Lotnicy – wojna w przestworzach” - czyli gamingowy projekt edukacyjny, którego akcja dzieje się podczas II wojny światowej. Misje są spektakularne i oparte na prawdziwych wydarzeniach. By ukończyć grę, musisz wykazać się sprytem, logicznym myśleniem i refleksem. Produkcja dostępna jest w wersji na PC i VR.
- „Gra szyfrów” – ukazująca wciąż mało znane dokonania polskich kryptologów. Zadaniem gracza jest złamanie bolszewickiego szyfru i unieszkodliwienie pancernych pociągów wroga. Rzecz dzieje się podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Gra jest multiplatformowa – dostępna na PC, VR i urządzenia mobilne z systemem iOS i Android.
- „Szybowcowa ‘87”– aplikacja, dzięki której masz możliwość zwiedzania peerelowskiego mieszkania we Wrocławiu, w którym drukowana była prasa podziemna. Mieszkanie jest w pełni interaktywne, możesz więc powielić kolejne kopie niepodległościowej prasy, podsłuchać przez radio rozmowy funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa czy obejrzeć „Dziennik Telewizyjny”.
- „Warsaw Rising”, czyli gra, w której gracz wciela się w dowódcę drużyny, a jego zadaniem jest przeprowadzenie zespołu przez 63 dni Powstania Warszawskiego. To wymaga sprytu, umiejętności strategicznego myślenia i podejmowania trudnych decyzji.
- Świadectwo poMOCY – filmowa etiuda zrealizowana w technologii VR opowiadająca o historii błogosławionej rodziny Ulmów, która dała schronienie Żydom wbrew zakazom okupanta. Niestety, wskutek donosu cała rodzina, wraz z ukrywanymi Żydami, została zamordowana. To wzruszająca opowieść zrealizowana w poruszający sposób.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi zaprasza również do nowej księgarni. Od 11 do 30 września dla odwiedzających klientów przewidziano 40% rabat na wszystkie publikacje z wyłączeniem gier edukacyjnych. Księgarnia jest czynna od poniedziałku do piątku od godz. 10:00 do 17:00.