Remont Legionów. Ludzkie kości znalezione podczas prac budowlanych

W czwartek, 22 czerwca, podczas prac ziemnych na ul. Legionów w pobliżu skrzyżowania z ul. Gdańską, robotnicy odkopali ludzkie szczątki. Są one jednak tak rozdrobnione i przemieszane, że trudno ustalić ich pochodzenie. Powstały nawet podejrzenia, że już wcześniej były przekopywane.

Kości
Ludzkie kości znalezione podczas prac budowlanych
3 zdjęcia
Kości
Kości
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Fragmenty czaszek mogą ponoć wskazywać, że to szczątki dwóch osób. Odkopano też kawałki żeber. Znalezisko objęli nadzorem archeolodzy. W pobliskim Muzeum Tradycji Niepodległościowych do 1953 roku działało więzienie (także podczas okupacji hitlerowskiej).

Kiedyś było tu więzienie

Budynek więzienny zbudowano w latach 1883–1885, przy ówczesnej ul. Długiej (dziś ul. Gdańska 15). Carskie więzienie przeznaczone było przede wszystkim dla więźniów politycznych – m.in. działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej i innych ruchów niepodległościowych. Na obecnym dziedzińcu zewnętrznym ustawiona wówczas była szubienica. Funkcję więzienną budynek spełniał także poprzez okres I wojny światowej, dwudziestolecie międzywojenne, a także w czasie okupacji niemieckiej i po zakończeniu II wojny światowej. Było to wówczas miejsce odosobnienia przeznaczone dla kobiet.

ZOBACZ TAKŻE