Remont zabytkowej kamienicy przy Kilińskiego 28. Jak idą prace? [RAPORT Z BUDOWY]

Odnowa zabytkowej kamienicy przy Kilińskiego 28 przekroczyła już półmetek. Jak zmieni się budynek po remoncie? Co tu powstanie? Jak idą prace? Zaglądamy na plac budowy!

Kilińskiego 28 - wizualizacja
Tak po remoncie ma wyglądać kamienica przy ul. Kilińskiego 28
11 zdjęć
Kilińskiego 28 - wizualizacja
Kilińskiego 28 - wizualizacja
Kilińskiego 28 - remont kamienicy
Kilińskiego 28 - remont kamienicy
Kilińskiego 28 - wizualizacja
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

Kamienica przy ul. Kilińskiego 28 została wybudowana pod koniec XIX w. dla Adolfa Karola Rittera. Prowadzony w niej kompleksowy remont jest już na półmetku. W trakcie prac okazało się, że budynek miał bardzo bogatą dekorację malarską - polichromie odkryto w prześwicie bramowym, na klatce schodowej oraz w kilku mieszkaniach.

Jak przebiega remont kamienicy przy Kilińskiego 28?

- Wewnątrz budynku otynkowano już większość pomieszczeń. Trwa również tynkowanie i malowanie elewacji oraz konserwacja polichromii. Ostatnim czynnościom konserwatorskim poddawana jest także stolarka drzwiowa i okienna. Na dachu kładziona jest papa, a w piwnicach trwają roboty murarskie - mówi Olga Kassyańska, Zarząd Inwestycji Miejskich.

 - W najbliższych dniach rozpocznie się ostatnie malowanie elewacji północnej i wschodniej oraz montaż dekoracji sztukatorskiej na elewacji północnej. W pomieszczeniach na pierwszym i drugim piętrze prowadzone będą roboty wykończeniowe, w tym montaż osprzętu - dodaje Sławomir Ostrowski, przedstawiciel wykonawcy.

Co powstanie w kamienicy przy Kilińskiego 28?

Po remoncie kamienica będzie pełniła, tak jak wcześniej, funkcje mieszkalno-użytkowe, ale dodatkowo przywrócone zostanie do użytkowania poddasze. Powstanie tu 16 mieszkań komunalnych oraz 3 lokale usługowe na wynajem dla małych przedsiębiorców. Jedno z mieszkań będzie przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Wyremontowane zostanie również podwórko. Pojawi się na nim oświetlenie oraz krzewy i trawnik. Do dyspozycji mieszkańców będą stylizowane ławki oraz pergole z pnączami. Nawierzchnia podwórka zostanie wykonana z kamiennej kostki. W budynku gospodarczym powstanie śmietnik oraz pomieszczenia na wózki i rowery. Do dyspozycji mieszkańców będzie stojak na rowery, trzepak oraz kosz na śmieci. Dzieci będą mogły korzystać z piaskownicy, karuzeli i huśtawki.

Finał inwestycji zaplanowany został na kwiecień 2023.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE