Restauracja Polska Klucha. Kuchnia jak u mamy, która ściąga gości z całej Łodzi [ZDJĘCIA]

Od siedmiu lat Beata Błaszczyk razem z córką prowadzą restaurację przy ul. Rzgowskiej w Łodzi. Tradycyjne polskie potrawy ściągają do lokalu gości z drugiego końca miasta. Za sukcesem Polskiej Kluchy stoi praca właścicielek, które wkładają w to całe serce, oraz rodzinna atmosfera tego miejsca.

Restauracja Polska Klucha przy ul. Rzgowskiej 53
Restauracja Polska Klucha przy ul. Rzgowskiej 53
15 zdjęć
Restauracja Polska Klucha przy ul. Rzgowskiej 53
Restauracja Polska Klucha przy ul. Rzgowskiej 53
Restauracja Polska Klucha przy ul. Rzgowskiej 53
Restauracja Polska Klucha przy ul. Rzgowskiej 53
Restauracja Polska Klucha przy ul. Rzgowskiej 53
ZOBACZ
ZDJĘCIA (15)

Bar Polska Klucha powstał w 2017 r. z inicjatywy córki Beaty Błaszczyk. 

– Jestem kucharką i odkąd pamiętam uwielbiam gotować. Do otworzenia lokalu namówiła mnie córka, za co jestem jej bardzo wdzięczna – podkreśla właścicielka. Kuchnia opiera się o tradycyjne polskie potrawy i produkty mączne. – Sztandarowym daniem są u nas pierogi. Nie stosujemy żadnych konserwantów, bazujemy na ziołach i naturalnych przyprawach. Składniki niezbędne do przygotowania dań pozyskujemy od lokalnych producentów – tłumaczy pani Beata.

Rodzinna receptura

Miłość do gotowania pani Beaty zrodziła się dzięki wspólnemu kucharzeniu w domu rodzinnym. 

– Pierogi w naszej rodzinie od zawsze stanowiły bardzo wyjątkowe danie. Ich lepienie łączy się u nas z tradycjami rodzinnymi. Jako dziecko robiłam je zawsze z mamą i babcią. To one zaszczepiły we mnie tę pasję – wyjaśnia kucharka i właścicielka restauracji. –  Przepis na ciasto pochodzi z domowej receptury, natomiast farsze komponuję sama. 

Dania pełne smaku

W ofercie Polskiej Kluchy królują tradycyjne potrawy mączne, a wśród nich pierogi. 

– Mamy 12 rodzajów pierogów. Największą popularnością cieszą się pierogi z dynią, kaczką, mięsem i ruskie. Niektórzy nie mają przekonania do pierogów z kaszą, ale gdy już ich spróbują, chętnie do nich wracają – wyjaśnia właścicielka. – Na słodko proponujemy pierogi z serem i owocami, w zależności od ich dostępności w sezonie. Niektóre nadzienia pochodzą z przepisów babci, więc ich smak jest nie do podrobienia.

Pierogi nie mogą obejść się bez barszczu. Zakwas przygotowywany jest na miejscu, według ścisłej receptury, dzięki której jego smak jest wyjątkowy.

Domowa atmosfera

Goście odwiedzający restaurację cenią sobie jej przytulny, domowy klimat. 

– Wszystko od podstaw stworzyliśmy sami. Pomysł należał do mojej córki, która jest grafikiem i wszystkim zajęła się od podstaw. Na ścianach wiszą obrazy autorstwa mojego męża. Mnie uszczęśliwia radość ludzi, którzy próbują moich dań i się w nich rozsmakowują. Nie ma dla mnie lepszej nagrody – mówi pani Beata. – W tym lokalu jest duża cząstka nas, a praca tutaj daje nam dużo satysfakcji. Cieszymy się, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Myślimy nad dalszym rozwojem i otwarciem filii, jednak są to na razie tylko plany – wyjaśnia właścicielka baru.

Łódzki akcent na talerzu

Polska Klucha to nie tylko pierogi. – W ofercie mamy również cepeliny z mięsem, knedle z owocami sezonowymi, leniwe, śląskie i kopytka – tłumaczy Pani Beata. – Naszą specjalnością są żeberka pieczone na kapuście. Danie podawane jest z tradycyjną, regionalną potrawą, czyli prażokami, niegdyś znanymi i popularnymi w łódzkim regionie. Chcieliśmy przypomnieć mieszkańcom miasta dawne smaki, dlatego na stałe wprowadziliśmy to danie do naszej karty. Pomysł okazał się trafiony, a ludzie chętnie przychodzą i zamawiają prażoki – mówi kucharka i właścicielka restauracji. Regionalnej potrawy można spróbować od poniedziałku do soboty w lokalu przy ul. Rzgowskiej 53.

ZOBACZ TAKŻE