Urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Litwie. Był działaczem niepodległościowym, twórcą Legionów Polskich, politykiem, mężem stanu, od 11 listopada 1918 r. naczelnym wodzem Armii Polskiej, naczelnikiem państwa w latach 1918–1922, pierwszym marszałkiem Polski (1920); przywódcą obozu sanacji, dwukrotnym premierem rządu II RP.
Przywołujemy datę 90. rocznicy śmierci Piłsudskiego z uwagi na łódzki epizod w jego życiorysie, związany z krótkim pobytem w Łodzi, jak również faktem nadania mu w 1919 r. – jako pierwszemu w historii – honorowego obywatelstwa naszego miasta.
Przypomnijmy, że 3 listopada 1899 r. Piłsudski zamieszkał w przy ul. Wschodniej 19 wraz z żoną Marią (pod przybranym nazwiskiem Dąbrowski), gdzie w mieszkaniu nr 4 na pierwszym piętrze działała tajna drukarnia, wydająca „Robotnika” – prasowy organ PPS-u. 22 lutego 1900 r. małżonkowie zostali aresztowani i przewiezieni do carskiego więzienia przy ul. Długiej, a stamtąd Piłsudski trafił do Cytadeli Warszawskiej.
Działalność konspiracyjna w Łodzi okazała się istotna dla jego poczynań, a od niedawna ma ona swój trwały ślad. W listopadzie 2024 r. w kamienicy przy ul. Wschodniej 19, w dawnym mieszkaniu Marszałka, otwarto oddział Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pod nazwą: „Bibuła” – Tajna Drukarnia Józefa i Marii Piłsudskich. Ekspozycja jest otwarta dla zwiedzających kilka dni w tygodniu w wybranych godzinach.