Rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. Był to dzień narodowej żałoby

12 maja 1935 r. zmarł Józef Piłsudski. Był to dzień narodowej żałoby.

Rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego
Specjalny dyplom honorowego obywatelstwa Łodzi przygotowany dla Józefa Piłsudskiego przez arch. Wiesława Lisowskiego oraz wnętrze nowej placówki muzealnej przy ul. Wschodniej 19. (fot. Patryk Wacławiak, UMŁ)

Urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Litwie. Był działaczem niepodległościowym, twórcą Legionów Polskich, politykiem, mężem stanu, od 11 listopada 1918 r. naczelnym wodzem Armii Polskiej, naczelnikiem państwa w latach 1918–1922, pierwszym marszałkiem Polski (1920); przywódcą obozu sanacji, dwukrotnym premierem rządu II RP. 

Przywołujemy datę 90. rocznicy śmierci Piłsudskiego z uwagi na łódzki epizod w jego życiorysie, związany z krótkim pobytem w Łodzi, jak również faktem nadania mu w 1919 r. – jako pierwszemu w historii – honorowego obywatelstwa naszego miasta. 

Przypomnijmy, że 3 listopada 1899 r. Piłsudski zamieszkał w przy ul. Wschodniej 19 wraz z żoną Marią (pod przybranym nazwiskiem Dąbrowski), gdzie w mieszkaniu nr 4 na pierwszym piętrze działała tajna drukarnia, wydająca „Robotnika” – prasowy organ PPS-u. 22 lutego 1900 r. małżonkowie zostali aresztowani i przewiezieni do carskiego więzienia przy ul. Długiej, a stamtąd Piłsudski trafił do Cytadeli Warszawskiej. 

Działalność konspiracyjna w Łodzi okazała się istotna dla jego poczynań, a od niedawna ma ona swój trwały ślad. W listopadzie 2024 r. w kamienicy przy ul. Wschodniej 19, w dawnym mieszkaniu Marszałka, otwarto oddział Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pod nazwą: „Bibuła” – Tajna Drukarnia Józefa i Marii Piłsudskich. Ekspozycja jest otwarta dla zwiedzających kilka dni w tygodniu w wybranych godzinach.

ZOBACZ TAKŻE