Rocznica strajku włókniarek z 1971 r. Wystawa na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze

Łódzkie włókniarki uczciły ważną rocznicę. 10 lutego 1971 r. rozpoczął się strajk pracownic fabryk, który okazał się efektywnym sprzeciwem wobec represji ówczesnej władzy.

manufaktura strajk wlokniarki
Na Rynku Włókniarek stanęła wystawa upamiętniająca strajk
4 zdjęcia
manufaktura strajk wlokniarki
manufaktura strajk wlokniarki
manufaktura strajk wlokniarki
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Strajk trwał w dniach 10-15 lutego i objął swoim zasięgiem 32 łódzkie zakłady, czyli ponad 50 tys. pracowników. Przyczyną były podwyżki cen żywności, te same, które kilka miesięcy wcześniej wywołały krwawo tłumione protesty na Wybrzeżu. W pierwszym dniu strajku maszyny stanęły w Zakładach Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego (dawnej Fabryce Izraela Poznańskiego). Dziś mieści się tutaj centrum „Manufaktura”. O fabrycznych korzeniach tego miejsca przypomina mieszczące się na jego terenie Muzeum Fabryki oraz tablica upamiętniająca strajk z 1971 r.

– Był to głośny protest, nagły i zaskakujący dla władzy. Łódzkie włókniarki wywalczyły cofnięcie podwyżek żywności, o co dramatycznie walczyli robotnicy na Wybrzeżu, w grudniu 1970 r. Dziś stojąc tu, w zrewitalizowanym kompleksie dawnej fabryki z trudem przypominamy sobie te czasy, gdy to miejsce wyglądało zupełnie inaczej. Jednak mimo to – nigdy nie zapomnimy, że fabryki i tradycja włókniarzy to nasze korzenie, nasza tożsamość i nasze łódzkie dziedzictwo. Zawsze będzie to miasto ludzi pracy – powiedział wiceprezydent miasta Adam Pustelnik, składając kwiaty pod tablicą.

Po uroczystości oficjalnej odbyło się spotkanie włókniarek w Muzeum Fabryki. Na Rynku Włókniarek stoi czasowa mini-wystawa upamiętniająca strajk.

600. Urodziny Łodzi w hołdzie włókniarkom

Z okazji 600-lecia Łodzi planowane są działania upamiętniające łódzkie włókniarki. Stowarzyszenie „Ludzie Fabryki” zapowiedziało obchody Dnia Włókniarza (kwiecień) oraz Święta Ulicy Ogrodowej.  Oba wydarzenia przywoływać będą atmosferę codzienności w przemysłowym mieście i jego dawną kulturę, naznaczoną rytmem pracy fabryk. Włókniarskie rodziny będą mogły dzielić się wspomnieniami na powołanym z okazji rocznicy fanpage’u na Facebooku, a dzieci w szkołach – wykonywać albumy o historiach włókniarek, które później zostaną scyfryzowane.

ZOBACZ TAKŻE