Przecież wszystkim zajmowała się żona!
Seniorzy po utracie żony z reguły gorzej radzą sobie w codziennym życiu niż ich rówieśniczki singielki. Mężczyzna, gdy zostaje sam, często nie potrafi się odnaleźć w nowej sytuacji – nie wie, jak i kiedy płacić rachunki, gdzie szukać faktury za energię, nie zna loginu i hasła do bankowości internetowej. Z ugotowaniem obiadu też jest krucho, kiedy nigdy się tego nie robiło. Zdarza się, że senior nie wie nawet, jak nazywa się jego lekarz pierwszego kontaktu. Przecież wszystkim zajmowała się żona! Po jej stracie senior powoli musi nauczyć się wykonywania codziennych obowiązków, które nie zajmowały go do tej pory: prasowania, gotowania czy sprzątania. Kontakty towarzyskie czy rodzinne często ulegają rozluźnieniu, bo nie ma tej, która je podtrzymywała. Panowie, którzy zakończyli pracę zawodową, często mają też problem z zagospodarowaniem wolnego czasu. Nie wiedzą, czym się zająć po powrocie z porannych zakupów, które często bywają jedyną rozrywką.
Tęsknota za tym, co minęło
Pierwszy okres bycia samemu z pewnością jest bardzo trudny. Tęskni się za pyszną jajecznicą, naleśnikami z serem czy pachnącym rosołem z domowym makaronem. Teraz śniadanie zazwyczaj wygląda tak samo – kanapka z serem lub wędliną i pomidorem. Obiad najlepiej smakuje w niedzielę u rodziny, jeśli się ją posiada. Samotny senior dotkliwie odczuwa brak osoby, która nie tylko ogarniała codzienne obowiązki, ale także organizowała wolny czas – proponowała wyjście na spacer czy do kina albo grę w karty. Brakuje mu oglądania seriali we dwoje czy rytuału picia porannej kawy. Dużo by dał, aby te czasy wróciły.
Warto nauczyć się żyć na nowo
Po utracie życiowej partnerki nie warto zapadać się w fotelu i myśleć, że wszystko, co dobre ma się już za sobą. Choć jest to trudne, trzeba wziąć się w garść i odnaleźć się w nowej sytuacji. Życie płynie dalej i nie warto marnować ani jednej chwili. Najważniejsze to dobrze zorganizować sobie codzienne obowiązki. Jeżeli lubisz domowe jedzenie, jedynym wyjściem jest nauczyć się gotować. Pomogą w tym książki i programy kulinarne. Jeżeli kuchnię omijasz z daleka, korzystaj z barów, w których można zjeść obiad za niewielkie pieniądze. Problem ze zmywaniem i wynikający z tego nieporządek (np. porozstawiane po całym mieszkaniu brudne filiżanki) załatwi zakup zmywarki, którą do tej pory być może uważałeś za zbędną. Wyrwij się ze strefy komfortu, w której przez lata utrzymywała Cię żona. Spróbuj się usamodzielnić i naucz się żyć jako singiel. Tego wymaga obecna sytuacja, w której się znalazłeś.
Przyjemności seniora-singla
Seniorzy-single dużo czasu spędzają w domach przed telewizorem, co nie wpływa dobrze na ich samopoczucie. Właśnie dlatego dobrze jest zmienić ten sposób życia na bardziej aktywny. Warto wyjść z domu, np. do kina, biblioteki czy na spacer, aby poprawić nastrój i nabrać chęci do życia. Dobrym pomysłem jest też uczestnictwo w zajęciach organizowanych przez centra seniora. Można tam pograć w tenisa stołowego czy brydża, a także poznać nowych ludzi. Dobrze też śledzić informacje dotyczące imprez czy spotkań autorskich, które często odbywają się w bibliotekach i domach kultury. Wyjście z domu to nie tylko kontakt z ludźmi – to także bodziec do zadbania o siebie i ubrania się w lepszą odzież.
Gdzie szukać partnerki dla seniora?
Senior, który pogodził się ze stratą partnerki i zaczął odczuwać potrzebę bliskości, może wciąż poznać kogoś, kogo będzie mógł obdarzyć uczuciem. Warto w jesieni życia zawalczyć o swoje szczęście i poszukać odpowiedniej partnerki. Wszak samotny mężczyzna dla rzeszy wdów jest bezcenny i powinien cieszyć się wśród nich powodzeniem. Które miejsca sprzyjają poznaniu partnerki? Poza klubem seniora, kinem, ławką w parku czy wyjazdem do sanatorium, które jest świetnym miejscem na poznanie rówieśniczki, warto korzystać z portali randkowych dla seniorów. Są one dobrym i skutecznym narzędziem, dzięki któremu można znaleźć nową miłość.