Seniorze! Rozerwij się przed świętami. Grudzień to nie tylko gotowanie i sprzątanie [PRZEWODNIK]

Klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia czuć już w całym mieście, a przedświąteczny kalendarz pełen jest propozycji dla łódzkich seniorów. Grudzień wcale nie musi oznaczać tylko gotowania dla rodziny i przygotowywania domu na święta. Czytaj o wydarzeniach.

Seniorze! Rozerwij się przed świętami. Grudzień to nie tylko gotowanie i sprzątanie
Seniorze! Rozerwij się przed świętami. Grudzień to nie tylko gotowanie i sprzątanie

Piernikalia

To już ostatni moment, by – jeśli nie wziąć udziału osobiście – zasiąść na widowni VII Festiwalu Artystycznego Ruchu Seniorów Piernikalia 2023. Od 1 do 3 grudnia w karolewskim ośrodku Miejskiej Strefy Kultury przy ul. Bratysławskiej 6A prezentują się soliści i grupy seniorów. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a o wszelkie szczegóły można pytać pod numerem telefonu 501 939 033.

Impreza barbórkowa

Młodzi mogą nie pamiętać, ale kiedyś, gdy zbliżał się 4 grudnia, jedna impreza barbórkowa goniła kolejną. Taki też pretekst znaleźli seniorzy, którzy 2 grudnia w Centrum Edukacji Kulturowej „Na Żubardzkiej” organizują wieczorek taneczny „Basia... popatrz co dla Ciebie mam”. Start o godz. 16:00, wstęp: 25 zł. 

Zdrowe święta 

Przed świętami warto spotkać się z dietetykiem. Jak można wykonać zdrowe, lżejsze odpowiedniki dań bożonarodzeniowych? Uczestnicy zajęć, zaplanowanych na 5 grudnia na godz. 17:00  w ośrodku Wyspa Kultury przy ul. Stawowej 28 na Radogoszczu Zachodzie, poznają tajniki przyrządzania świątecznych potraw w mniej kalorycznej wersji. Seniorzy wyjdą ze spotkania ze słodką, ale zdrową przekąską. Udział w zajęciach jest bezpłatny, jednak trzeba się na nie wcześniej zapisać: 501 369 349.

Spacer z kijkami

Sezon otwiera 6 grudnia Mikołajkowy Spacer Nordic Walking. Wycieczka z kijkami organizowana od kilku lat przez miejskie Centra Zdrowego i Aktywnego Seniora odbędzie się w Lesie Łagiewnickim. Start i meta – w Arturówku, przy placu zabaw i siłowni zewnętrznej naprzeciwko plaży. Uczestnicy wyruszą na trasę o godz. 10:30. Do pokonania będzie ok. 6 km leśnych ścieżek. Ponieważ spacer odbędzie się w mikołajki, organizatorzy zapraszają do wspólnej zabawy. Miło widziani będą Mikołaje, Mikołajowe i Śnieżynki.

Zrób prezenty własnoręcznie

12 grudnia na warsztaty rękodzielnicze, na których będzie można wykonać ozdoby świąteczne, seniorów zaprasza ośrodek Miejskiej Strefy Kultury na Radogoszczu Zachodzie, czyli Wyspa Kultury przy ul. Stawowej 28. Udział w warsztatach (w godz. 16:30–18:00) jest bezpłatny, a zapisać można się pod nr. tel. 501 369 349.

Warsztaty o tradycjach świątecznych

Zainteresowani świątecznymi zwyczajami mogą zapisać się na warsztaty w Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Gdańskiej 13. 13 grudnia o godz. 13:30 będzie tam można wysłuchać opowieści o tradycjach świątecznych, np. skąd wzięła się choinka, ale i spróbować zrobić swoją ozdobę świąteczną. Zapisy są przyjmowane pod nr. tel. 42 620 05 70. Dla posiadaczy Karty Łodzianina oraz legitymacji emeryta koszt warsztatów to 5 zł.

Prelekcja dla fanów i fanek historii

Dla miłośników historii oddział muzeum przy ul. Zgierskiej 147 przygotował prelekcję na temat świąt w czasie wojny. Odbędzie się ona 14 grudnia o godz. 13:00. Wstęp wolny.

Tradycje w domach robotniczych – kolędowanie

Również 14 grudnia, ale o godz. 18:00, na spotkanie poświęcone tradycjom świątecznym w domach robotniczych zaprasza Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi (pl. Wolności 14). Będzie też okazja do wspólnego kolędowania. Obowiązują zapisy pod nr. tel. 665 655 606.

Aktywny poranek

Przed świątecznym obżarstwem i rodzinnymi spotkaniami warto zażyć trochę ruchu. Na taki aktywny poranek seniora 16 grudnia od godz. 10:00 zaprasza nowe Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora działające przy Miejskim Centrum Medycznym im. Jonschera. W placówce przy ul. Przyrodniczej 7/9 zaplanowano nordic walking w pobliskim parku Julianowskim, ćwiczenia na siłowni zewnętrznej, jogę śmiechu, zajęcia gimnastyczne z piłkami, ćwiczenia rehabilitacyjne, a także porady dietetyka i psychologa. Wstęp wolny.

Koncert kolęd i pastorałek

Świąteczną atmosferę można będzie chłonąć na koncercie, który odbędzie się 16 grudnia o godz. 17:00 w Centrum Edukacji Kulturowej Na Żubardzkiej (ul. Żubardzka 3). Seniorzy będą mogli posłuchać najpiękniejszych kolęd i pastorałek w wykonaniu uczestników zajęć wokalnych w Miejskiej Strefie Kultury. Wstęp wolny.

ZOBACZ TAKŻE