Światowy Dzień Zwierząt w Orientarium Zoo Łódź. Zobacz, jak opiekunowie dbają o zwierzaki [ZDJĘCIA]

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt! W Orientarium Zoo Łódź mieszka aktualnie ponad 550 gatunków, którymi z ogromnym zaangażowaniem opiekują się pracownicy ogrodu. To powód do świętowania również dla nich.

fot. Paweł Łacheta
Światowy Dzień Zwierząt w Orientarium Zoo Łódź. Zobacz, jak opiekunowie dbają o zwierzaki
14 zdjęć
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
ZOBACZ
ZDJĘCIA (14)

We wtorek, 4 października, obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt, dlatego zwracamy szczególną uwagę na ich los w naturze. – Na naszych oczach wymierają kolejne gatunki. To w głównej mierze wina działalności człowieka. Nie możemy i nie chcemy na to patrzeć bezczynnie. W Orientarium Zoo Łódź żyją gatunki krytycznie zagrożone, między innymi orangutany sumatrzańskie. Staramy się zapewnić im jak najlepsze warunki, stąd projekt Orientarium Zoo Łódź, który daje nam dużo większe możliwości. Dzięki temu możemy przyczynić się do przetrwania tych zwierząt w naturze – podkreśla Tomasz Jóźwik z Orientarium Zoo Łódź.

Światowy Dzień Zwierząt w Orientarium Zoo Łódź

4 października to również święto tych, którzy w ogrodach zoologicznych na całym świecie dbają o zwierzaki. – Praca opiekuna wymaga wielu umiejętności. Tworzymy zabawki dla zwierząt, zmieniamy wystrój na ich wybiegach. Jesteśmy prywatnymi kucharzami naszych podopiecznych. Codziennie przygotowujemy dla nich odpowiednią dawkę pokarmową. Dbamy, by na wybiegach i w sypialniach było czysto. Bywamy ogrodnikami – podlewamy rośliny rosnące w ich rezydencjach. Jesteśmy także pielęgniarzami i gdy trzeba podajemy naszym podopiecznym leki. Wszyscy posiadacze psów czy kotów wiedzą, jak trudno przemycić tabletkę pupilowi. Wyobraźcie sobie, że taką samą trzeba podać na przykład lwu. Każdego dnia doglądamy naszych zwierząt i prowadzimy obserwacje. Do naszych obowiązków należy również trening medyczny, który ułatwia nam obsługę i współpracę. Dzięki temu my jesteśmy bezpieczni, a zwierzaki czują się komfortowo – zdradza Paweł Ciesielski, opiekun zwierząt.

W Orientarium Zoo Łódź pracuje kilkudziesięciu opiekunów, którzy mają pod swoją opieką ponad 550 gatunków zwierzaków.

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) chce zwrócić uwagę na to, że nasze codzienne decyzje zakupowe mają wpływ na los zwierząt ukrytych pod powierzchnią wody.

Z roku na rok coraz więcej światowych zasobów ryb jest przełowionych, problem ten dotyczy już ponad 1/3 stad ryb na świecie, a odsetek ten jest ponad trzy razy wyższy niż jeszcze w połowie lat 70-tych. To od dzisiejszych decyzji każdego konsumenta zależy przyszłość oceanów i ich mieszkańców. Dlatego warto zwracać uwagę na to, czy ryby użyte do produkcji karmy dla zwierząt, pochodzą ze zrównoważonych, przyjaznych dla środowiska połowów. Więcej informacji: www.msc.org/pl/karma-dla-twojego-pupila-moze-chronic-oceany.

ZOBACZ TAKŻE