Sytuacje kryzysowe - jak sobie z nimi radzić? Szkoły w Łodzi z nowym programem [SZCZEGÓŁY]

Dorastanie nie jest łatwe. Młodzi ludzie, którzy na co dzień borykają się z problemami, często nie wiedzą, gdzie mogą szukać pomocy. Z myślą o nich powstał pilotażowy, miejski program profilaktyczno-szkoleniowy „Odporna szkoła=bezpieczny mŁodziak", który zapewni kompleksowe wsparcie w kryzysowych sytuacjach dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

Nastolatka rozmawia z psycholog
Powstaje program, który zapewni wsparcie w kryzysowych sytuacjach, fot. envato elements

Celem miejskiego programu profilaktyczno-szkoleniowego jest stworzenie systemu wsparcia dla młodzieży, która doświadcza trudności. Mogą to być problemy w szkole lub w domu, w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi, zaburzenia psychiczne, przemoc, a nawet skłonności samobójcze. W każdym z tych przypadków najważniejsza jest szybka reakcja dorosłych – nauczycieli i rodziców. Miejski program wyposaży ich w umiejętności, które pozwolą im dostrzec pierwsze objawy kryzysu u dziecka i otoczyć je profesjonalną opieką.  

Podstawą programu są szkolenia i konsultacje prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów, a skierowane do całego środowiska szkolnego – począwszy od dyrektorów, przez nauczycieli, a na pracownikach administracji skończywszy. Każda z tych osób dowie się, na co zwracać uwagę i jak działać, gdy dziecko boryka się z trudnościami. Na podobne wsparcie mogą liczyć rodzice, którzy nauczą się m.in. jak rozmawiać z dziećmi, by te im ufały i w pierwszej kolejności to właśnie u nich szukały pomocy. Szkolić się będą również sami uczniowie – zdobędą umiejętności, które pozwolą im odpowiednio reagować na problemy rówieśników.

Program ma charakter pilotażowy – na razie będzie prowadzony w 20 łódzkich szkołach. W przyszłości ma zostać wprowadzony we wszystkich placówkach.

ZOBACZ TAKŻE