Szkolny Budżet Obywatelski w Łodzi. Teraz czas na realizację projektów

Strefa relaksu dla wszystkich uczniów i wspólne wyjście na basen – to przykłady projektów wybranych przez najmłodszych łodzian w pilotażowym programie Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. W siedmiu z 16 szkół uczniowie już zagłosowali. Teraz czas na realizację projektów, a także na głosowania w pozostałych szkołach.

fot. Łacheta
Pilotażowy program szkolnego budżetu obywatelskiego obejmuje 16 szkół: osiem ponadpodstawowych i osiem podstawowych
7 zdjęć
fot. Łacheta
fot. archiwum Szkoły Podstawowej nr 105
fot. archiwum Szkoły Podstawowej nr 105
fot. archiwum Szkoły Podstawowej nr 105
fot. Łacheta
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

W Szkole Podstawowej nr 105 uczniowie już czekają na realizację zwycięskiego projektu. Tutaj bezkonkurencyjnym zwycięzcą okazała się wyprawa do aquaparku. 

– Dzieci już się szykują na ten wyjazd, to jest dla nich bardzo duże wydarzenie. Bardzo przeżywają, bo wiedzą, że to jest ich wydarzenie. Ten temat ciągle w nich żyje – opowiada Paulina Wilk, nauczyciel logopeda ze SP nr 105. 

Kiedy zaczęły się rozmowy organizacyjne i przygotowania do wyjazdu na Falę, uczniowie wpadli na pomysł, by dodatkowo zwiedzić stadion Widzewa. Bardzo szybko okazało się, że obie instytucje chętnie pomogą i wesprą szkołę w organizacji całej wycieczki.

– Jednym z najważniejszych aspektów szkolnego budżetu jest zaangażowanie uczniów, a także budowanie w nich poczucia sprawczości i świadomości, że to oni mają na coś wpływ i za coś odpowiadają – przyznaje Agata Kobylińska, zastępca dyrektora Biura Aktywności Miejskiej.

Dlatego w SP 105 w przypadku innego wygranego projektu, zakupu gry Nintendo, to liderzy projektu pisali e-maile z zapytaniami ofertowymi i sprawdzali ceny. 

– Uczniowie byli i nadal są aktywni na każdym etapie tego procesu. Bardzo mnie cieszy, kiedy widzę ich zapał do działania – dodaje Paulina Wilk.

W innych szkołach, w których zakończyły się już głosowania, faworytami były projekty związane z utworzeniem strefy relaksu dla uczniów. Takie miejsca powstaną: w XLII LO, w Centrum Kształcenia Zawodowego, w XXI LO, w Zespole Szkół Ekonomii i Usług oraz w Zespole Szkół nr 5 i w Szkole Podstawowej nr 34. Inne projekty, które zyskały aprobatę uczniów to: stoły piknikowe i suszarki do rąk w XXI LO i renowacja boiska szkolnego w Zespole Szkół nr 5. Szkoły czekają teraz na przekazanie środków, z których będą mogły zrealizować wygrane projekty. Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nie czekając na kupno gotowych elementów, już wzięli sprawy w swoje ręce. Przekopali teren, przygotowali sadzonki, szlifowali i heblowali palety. W tym miejscu już można się relaksować…

Targi projektów

Pilotażowy program szkolnego budżetu obywatelskiego obejmuje 16 szkół: osiem ponadpodstawowych i osiem podstawowych. Każda z nich ma szansę na zdobycie 4 tys. zł na realizację pomysłu wybranego przez uczniów w głosowaniu. W 10 szkołach trwa jeszcze etap wyboru projektów. Do podjęcia tej decyzji o przygotowują się m.in. dzieci w Szkole Podstawowej nr 70. Mają im w tym pomóc zaplanowane na 20 czerwca targi projektów. 

– Każda z klas ma jak najciekawiej zaprezentować swój projekt. Pomysłów na promocję uczniowie mają bardzo wiele, będą na pewno jakieś prezentacje, jakieś pokazy, sama jestem ciekawa, co przygotowują – przyznaje Bogumiła Cichacz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70. 

Projekty, które będą prezentowane na szkolnych targach, wyłoniono podczas wstępnych głosowań. Uczniowie zgłaszali pomysły w swoich klasach, spośród nich typowali jeden najciekawszy. Do finału przeszło 16 projektów, m.in.: miejsce do grillowania i spotkań za szkolnym boiskiem, zielone zagospodarowanie terenu przed szkołą, kącik relaksu z grami planszowymi i pufami do siedzenia, nowe piłki do gry. 

– To, co było trudne dla uczniów, to dostrzeżenie, że 4 tys. zł, które wydają się sporą kwotą na indywidualne zakupy, w skali szkoły jest niewielką sumą. Dzięki temu dzieci i młodzież zyskują szersze spojrzenie na szkolne przedmioty i ich wartość – dodaje dyrektor Cichacz.

ZOBACZ TAKŻE