Sztuki walki dla dzieci w Łodzi. Gdzie prowadzone są zajęcia?

W obecnych czasach mamy wyjątkowo dużo możliwości wyboru zajęć sportowych dla dzieci. Jedną z ciekawszych opcji jest na pewno nauka sztuk walki, które mają pozytywny wpływa zarówno na rozwój fizyczny, jak i psychospołeczny dzieci.

sztuki walki dla dzieci, łódź
Sztuki walki dla dzieci, fot. master1305/envato.com

Sztuki walki – dla kogo?

Wydawać by się mogło, że jest to sport dla starszych dzieci. Nic bardziej mylnego. Na zajęcia mogą przychodzić nawet przedszkolaki. Warto wiedzieć, że na samym początku dzieci nie uczą się chwytów czy ciosów. Ćwiczenia mają raczej charakter ogólnorozwojowy, jednak z czasem uczestnicy coraz bardziej zgłębiają tajniki wybranej dyscypliny.

Zalety sztuk walki

Głównym celem sztuk walki jest samoobrona. Oznacza to, że konfrontacja z przeciwnikiem uważana jest za ostateczne rozwiązanie i należy zrobić wszystko, żeby doszło do pokojowego rozwiązania konfliktu. Dzieci ucząc się, jak odeprzeć atak, jednocześnie poprawiają wydolność i sprawność fizyczną. Duży nacisk kładzie się również na naukę technik upadania, które mogą być wykorzystane w życiu dziecka w wielu codziennych sytuacjach. Ale to nie wszystko. Podczas treningów dzieci ćwiczą panowanie nad emocjami, radzenie sobie ze strachem oraz dyscyplinę. Mają też szansę rozładować nadmiar energii, z którym często nie potrafią sobie poradzić.

Co za różnica?

Dla osoby niewtajemniczonej różnice między sztukami walki mogą być niezauważalne, dlatego przed zapisaniem dziecka na zajęcia warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej.

Aikido

To nie tylko sztuka walki, ale również styl życia, którego celem jest osiągnięcie harmonii ducha i ciała. Głównym założeniem jest obezwładnienie przeciwnika tak, żeby nie wyrządzić mu krzywdy. Walka jest tu ostatecznością, a celem treningów jest opanowanie uników i bloków, które pomagają unieszkodliwić atakującego. Na zajęcia mogą chodzić nawet trzylatki. Na początku wykonują one ćwiczenia z elementami aikido, które poprawiają sprawność i koordynację ruchową. Dużą uwagę zwraca się na pracę w grupie, co pozytywnie wpływa na rozwój społeczny dzieci. Dodatkowo treningi poprawiają kondycję młodego organizmu, ale też pomagają korygować wady postawy i płaskostopie.

Zajęcia dla dzieci prowadzone są m.in. w Aikido Kobayashi Łódź (ul. Lipowa 49), Hanami Dojo Aikido Łódź (al. Piłsudskiego 141, dawna Wifama) oraz Fudoshin Aikido (ul. Rajdowa 18).

Judo

To sport dla cierpliwych i wytrwałych. Judo bywa polecane przez lekarzy i fizjoterapeutów dla dzieci, które mają wady postawy i problemy z motoryką. Wpływa bowiem na ogólny rozwój motoryczny, wzmacnia mięśnie okołoszkieletowe, poprawia równowagę.  Ponadto uczy, jak zachować się w przypadku kontaktu z kimś agresywnym. Co ciekawe, bardzo ważna jest tu odpowiedzialność zarówno za siebie, jak i zdrowie przeciwnika. Szacunek dla tego ostatniego ma bardzo duże znaczenie w filozofii tej sztuki walki. Pierwsze treningi judo to nauka ukłonów, prawidłowego wykonywania ćwiczeń gimnastycznych czy pozycji wyjściowych do walki w parterze i stójce. Wraz z postępami uczniów do treningów wprowadzane są kolejne elementy.

Na zajęcia można zapisać dzieci w wielu miejscach w Łodzi, są to m.in. Szkoła Mistrzów Kokoro z główną siedzibą przy ul. Krochmalnej 15 oraz zajęciami w szkołach podstawowych na terenie Widzewa, Górnej i Polesia; Klub Sztuk Walki SHARK, al. Piłsudskiego 135h, KS „Gwardia” z siedzibą przy al. Kościuszki 73/75 oraz zajęciami w kilku łódzkich szkołach i przedszkolach. Więcej miejsc można znaleźć na stronie Okręgowego Związku Judo w Łodzi, a także w popularnych klubach sportowych.

Karate

Dyscyplina ta odrzuca wszelkie rekwizyty. Liczy się w niej nie siła, a technika. Podczas przechodzenia do ataku i obrony aktywowane są ręce i nogi, a walka toczy się w dystansie.  Ze względu na brak bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem karate jest uznawane za aktywność bezpieczną dla dzieci. W czasie treningów dziecko uczy się dyscypliny i podporządkowania, ale również… wyobraźni przestrzennej. Trener w tym sporcie cieszy się wielkim autorytetem. Reguły, które ustala, są sztywne i dotyczą każdego ucznia. Jednocześnie dzieci chętnie korzystają z jego wiedzy i doświadczenia. 

Treningi karate dla dzieci odbywają się m.in. w Klubie Karate Shodan, Wółczańska  55/59, Łódzki Klub Oyama Karate NEKO – szkoły podstawowe w dzielnicach Górna, Widzew, Śródmieście, DOJO United Łódź, Ciołkowskiego 5B.

ZOBACZ TAKŻE