Tak buduje Łódź. Mieszkania komunalne, WTBS i nie tylko [ZDJĘCIA]

Mieszkania komunalne z niskimi czynszami nie są jedynymi, jakie można wynająć od miasta. Naszym nowym domem mogą być także lokale budowane przez miejskie spółki, które również są gwarantem stabilnej umowy najmu.

ul. Wysoka 25-27
ul. Wysoka 25-27
8 zdjęć
ul. Wysoka 25-27
ul. Wysoka 30
ul. Łęczycka 70B
ul. Północna 1-3
Księży Młyn
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

W minionych latach miasto skupiało się przede wszystkim na remontach budynków i kamienic. Najpierw w ramach programu „Mia100 Kamienic” rozpoczęło modernizację pojedynczych nieruchomości, a następnie już w ramach szerokiej rewitalizacji odnawiane były całe kwartały. 

Równolegle trwały inwestycje realizowane przez Widzewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Spółka wznosiła nowe bloki i kamienice z mieszkaniami komunalnymi i mieszkaniami, które wynajmowała jako spółka.

Mieszkalnictwem zajmuje się jeszcze jedna miejska spółka – Łódzkie Nieruchomości. Ma narożną kamienicę przy skrzyżowaniu ul. Nowomiejskiej z ul. Północną, a w tej chwili gruntowanie modernizuje jeden z ceglanych domów Izraela Poznańskiego naprzeciwko Manufaktury i Andel’s Hotelu.

Mia100 Kamienic

Najtańszymi mieszkaniami w Łodzi są mieszkania komunalne. Aby móc je wynająć trzeba się wykazać odpowiednimi dochodami – nie mogą być one za wysokie. Zdecydowana większość miejskich nieruchomości znajduje się w centrum, w kamienicach. 

Miasto konsekwentnie od lat prowadzi program odnowy swoich budynków. Najpierw był to program „Mia100 Kamienic” i na warsztat brane były pojedyncze kamienice. Zdarzało się, że przy jednej ulicy remontowanych było kilka budynków, co dawało efekt skali.

Rewitalizacja

Naprawdę dużą skalę przyniósł program rewitalizacji. – To ponad 120 projektów. Remonty kamienic, modernizacje ulic, nowe place zabaw, skwery, większe parki. Udało nam się odmienić wizerunek centrum miasta – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich. 

W ramach rewitalizacji odnowione zostało nie tylko łódzkie śródmieście, ale także kameralne osiedle domów robotniczych na Księżym Młynie. W ceglanych famułach mieszczą się m.in. mieszkania komunalne. 

Ograniczeń dochodowych nie ma w przypadku mieszkań, które możemy wynająć od miejskich spółek. Podobnie jak w przypadku mieszkań komunalnych, gwarantują one stabilną umowę najmu.

Mieszkania od WTBS

WTBS prowadzi w tej chwili inwestycje przy ul. Nawrot i ul. Przędzalnianej, a przygotowuje trzecią – przy ul. Lubelskiej. Na pięciu piętrach kamienicy przy ul. Nawrot 98 spółka odda 35 mieszkań, ponad połowa z nich to lokale dwupokojowe, do tego kilkanaście kawalerek i dwa M3. W parterze powstanie lokal użytkowy. 

Z kolei przy ul. Przędzalnianej 101/103 budowanych jest 39 lokali, z czego 20 lokali mieszkalnych zostanie przeznaczonych do najmu przez gminę. Jak można zostać najemcą WTBS? Trzeba pokryć część kosztów budowy mieszkania, które chcemy wynajmować, a dokładniej 30%. Kwota ta będzie się różnić w zależności od metrażu, najniższa będzie oczywiście w przypadku kawalerki. 

– Przykładowo dla mieszkania 2-pokojowego o powierzchni ok. 50 mkw. partycypacja wyniesie od 60 do 80 tys. zł w zależności od tego, z którego roku pochodzi budynek. Różnica wynika z kosztów budowy nieruchomości, które rosną z każdym rokiem – mówi Radosław Stępień, prezes WTBS.

Łódzkie Inwestycje

Zupełnie inny projekt realizuje kolejna miejska spółka – Łódzkie Inwestycje. Odnawia ona monumentalny dom robotniczy przy ul. Ogrodowej 24. Będzie to wielofunkcyjny obiekt z hostelem, biurami i lokalami usługowymi. Spółka zaoferuje także mieszkania na wynajem, ale będzie to nowość, bo mieszkania z wyższej półki. ŁI posiada nie tylko nieruchomości premium. Spółka jest m.in. właścicielem kamienicy przy ul. Północnej 1/3. Mieszkania, które tam wynajmuje, mają umiarkowane czynsze.

ZOBACZ TAKŻE