Urszula Issaieff zaraża pasją do sztuki. Możesz dołączyć do jej zajęć! [ZDJĘCIA]

Urszula Issaieff od wielu lat związana jest z kulturą i sztuką. Swoją pasją zaraża dziś łodzian, prowadząc warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

praca malarska
Urszula Issaieff zaraża pasją do sztuki
11 zdjęć
praca malarska
praca malarska
praca malarska
praca malarska
praca malarska
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

Studiowała psychologię na Uniwersytecie Łódzkim. Kończąc studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, uzyskała dyplom z projektowania tkaniny, dywanu, gobelinu i fotografii. Od 1986 r. Urszula Issaieff pracuje, prowadząc zajęcia plastyczne. Uczestniczy w prezentacjach sztuki dzieci i młodzieży zarówno w kraju, jak i za granicą. Realizuje również autorskie akcje plastyczno-happeningowe. Prowadzi galerie sztuki gromadzące prace stworzone przez amatorów i profesjonalistów. Od 12 lat kieruje także powołaną przez siebie grupą plastyczną seniorów Studio Maestro +. Jest laureatką nagrody Prezydenta Miasta Łodzi w dziedzinie Upowszechniania Kultury i Sztuki oraz Odznaki Honorowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Edukacja artystyczna

Urszula Issaieff swoją przygodę z edukacją artystyczną rozpoczynała od pracy z dziećmi. – Od zawsze kochałam plastykę i bardzo chciałam zarażać innych swoją pasją. Po studiach od razu zaczęłam prowadzić zajęcia plastyczne. Zaczynałam w drugiej połowie lat 80. od pracy w pracowni spółdzielczej –  wspomina Urszula. – Od tamtej pory edukuję dzieci, młodzież i dorosłych, prowadzę lekcje plastyki w szkole. Od 12 lat pracuję również z seniorami – dodaje.

Aktywizacja seniorów

W 2012 r. powstało STUDIO MAESTRO +. – Grupę powołałam 12 lat temu w Bałuckim Ośrodku Kultury „Na Żubardzkiej”. Celem naszych spotkań od samego początku było uaktywnienie postawy twórczej i podniesienie samooceny seniorów – tłumaczy Urszula. – Obecnie w zajęciach bierze udział ok. 40 osób. Uczestnicy zgłębiają zagadnienia estetyczne oraz poznają techniki plastyczne – wyjaśnia. 

Chętni seniorzy mogą dołączyć do zajęć, które odbywają się w poniedziałki i wtorki od godz. 16:00 w Centrum Edukacji Kulturowej na ul. Żubardzkiej.

Nie ma miejsca na nudę

Program spotkań obejmuje różnorodne techniki wykorzystywane w plastyce.
– Zajęcia prowadzone są w oparciu o martwą naturę, szkice, autoportrety, rysunek postaci, plenery oraz kompozycje z wyobraźni, inspirowane m.in. muzyką i fotografią. Wzajemnie szkolimy się i doskonalimy w zakresie grafiki, linorytu, gipsorytu, monotypii, kakografii, rysunku i malarstwa – tłumaczy. – Wśród wykorzystywanych przez nas narzędzi znajdują się ołówek, sangwina, węgiel, tusze, pastele oraz farby akrylowe i olejne. Podczas zajęć powstają imponujące obrazy, ikony, gobeliny, ceramika, a także małe formy rzeźbiarskie – wyjaśnia.

Galeria „Ż”

W Centrum Edukacji Kulturowej na ul. Żubardzkiej znajduje się galeria, w której Urszula Issaieff co roku organizuje wystawy prac swoich podopiecznych. Jedną z takich wystaw jest „EMERGERE”, która w tym roku obchodziła swoje dziesięciolecie. – „Emergere” z języka włoskiego oznacza „wynurzanie się" i jest metaforą aktywności uczestników zajęć. Grupę tworzą bardzo różne osobowości, z różnymi doświadczeniami artystycznymi, zawodowymi i życiowymi, temperamentami twórczymi i możliwościami realizacyjnymi – wyjaśnia pani Urszula. – Pomimo tych różnic łączy je potrzeba wyrażania siebie, dojścia do głosu stłumionych wcześniej ekspresji plastycznych i emocji. Ważny jest też aspekt społeczny spotkań, uczestnicy nawiązują znajomości i przyjaźnie – dodaje. – Dzięki temu powstają wyjątkowe i oryginalne prace, które później można podziwiać podczas wystawy w naszej galerii – tłumaczy. 

Wernisaż prac seniorów „Emergere X” odbył się 24 lutego.

ZOBACZ TAKŻE