V Festiwal Kryminału: warsztaty, spotkania z autorami i kulisy [HARMONOGRAM]

Miejska Strefa Kultury zaprasza na V Festiwal Kryminału – wyjątkowe łódzkie wydarzenie, które jest poświęcone miłośnikom powieści kryminalnych. W programie: spotkania z autorami, którzy będą zdradzać kulisy powstawania książek oraz m.in. warsztaty literackie dla uczniów szkoły podstawowej.

fot. mat. organizatora
Festiwal promuje model polskiej powieści kryminalnej
5 zdjęć
fot. mat. organizatora
fot. mat. organizatora
fot. mat. organizatora
fot. mat. organizatora
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Festiwal promuje model polskiej powieści kryminalnej mocno osadzonej w realiach społecznych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Ryszard Ćwirlej, jeden z najbardziej znanych autorów polskiej powieści kryminalnej, której bohaterami są policjanci z Poznania; Wojciech Miłoszewski, scenarzysta serialu „Wataha”, „Prokurator”. „Policjanci i Policjantki”; łodzianka – Agnieszka Płoszaj, autorka „Czarodziejki, „Ogrodnika”, „Bigamisty” oraz Mariusz Czubaj, autor cyklu powieściowego „Polski psychopata”. Autorem najlepszej polskiej powieści kryminalnej z 2016 roku – „R.I.P.”.

Program:

17 listopada, godz. 18:00

Spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem i rozmowa o książce „Wszyscy słyszeli jej krzyk”

Ryszard Ćwirlej – dziennikarz telewizyjny i pisarz. Najbardziej znany jako autor cyklu powieści kryminalnych o milicjantach / policjantach z Poznania, których akcja toczy się od lat osiemdziesiątych XX wieku do czasów współczesnych. Jest także autorem cyklu kryminałów retro, do których należy najnowsza część tego cyklu: ’Wszyscy słyszeli jej krzyk”. Trzykrotnie nagrodzony Nagrodą Wielkiego Kalibru dla autorów powieści kryminalnych.

“Wszyscy słyszeli jej krzyk” – jest rok 1929. W Poznaniu trwa Powszechna Wystawa Krajowa, prezentująca gospodarczy dorobek dziesięciu lat Niepodległej Polski. Ściągają na nią przybysze z całego kraju, nie tylko ci, których interesuje wielka ekspozycja, ale także tacy, dla których PeWuKa to możliwość szybkiego zarobku. Uroczysty nastrój psuje jedna seria napadów na targowych gości. Policja musi więc jak najszybciej ująć przestępców, by zapewnić spokój w mieście. Te wydarzenia relacjonuje otwarte niedawno poznańskie radio. Komisarz Antoni Fischer, zafascynowany nowym wynalazkiem, ma wygłosić przed mikrofonem odczyt o humanitarnej działalności radia. Jednak tuż przed jego wystąpieniem do studia wpada uzbrojony szaleniec, który otwiera ogień do zebranych tam ludzi. Antoni Fischer musi wziąć sprawy w swoje ręce.

Prowadzenie: Andrzej Rostocki

18 listopada 2021, godz. 18:00

Spotkanie z Wojciechem Miłoszewskim i rozmowa o jego najnowszej książce „Bez reszty”

Wojciech Miłoszewski – powieścią „Inwazja” zadebiutował na rynku beletrystyki. Scenarzysta serialu „Wataha” oraz serialu „Prokurator” jest też autorem ponad osiemdziesięciu odcinków cieszącego się ogromną popularnością serialu paradokumentalnego „Policjantki i Policjanci”. Powieść “Bez reszty” jest drugim – najnowszym - tomem kryminalnego cyklu powieściowego. Autor jest bratem pisarza- Zygmunta Miłoszewskiego.

“Bez reszty” – początek lat dziewięćdziesiątych. Ludzie z Krakowa są podzieleni. Jedni biednieją w oszałamiającym tempie, a inni zastraszająco szybko się bogacą. W mieście pojawia się nowy gang, który toruje sobie ścieżki potworną brutalnością. Przestępczość zorganizowana oraz handel amfetaminą to nowość dla policji, która dopiero co porzuciła starą, milicyjną nazwę. Komisarz Kastor Grudziński musi sobie poradzić ze zmianami w komendzie wojewódzkiej, ale przede wszystkim przekonać swoich przełożonych, że potrzebne są nowe metody działania.

Prowadzenie: Marcin Filipowicz

24 listopada, godz. 18:00

Spotkanie z Agnieszką Płoszaj i rozmowa o książce „Bigamista”

Agnieszka Płoszaj – łodzianka, autorka powieści kryminalnych pt. „Czarodziejka” oraz “Ogrodnik, których akcja rozgrywa się w Łodzi. Opublikowała także książki dla dzieci. Właścicielka salonu urody i kreowania wizerunku. Jej największą pasją jest literatura, którą stara się zainteresować najmłodszych, angażując się m.in. w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”.

Najnowszą częścią powieściowego cyklu jest “Bigamista” – Łódź. Mglisty, wiosenny poranek. W przypałacowym stawie na Księżym Młynie zostaje znalezione ciało młodego, wysportowanego mężczyzny. Przyczyna śmierci sportsmena zaskakuje śledczych Jakuba Karskiego i Tomasza Mielczarka. Sekcja zwłok wskazuje na działanie pewnego związku chemicznego, co dowodzi, że zabójca działał w przemyślany sposób. Policjanci wkraczają w świat sportu siłowego, aby poznać system pracy i zwyczaje trenerów personalnych. Tymczasem o Julię Bronicką, właścicielkę Bomboni Cafe, znów upomina się przeszłość. Tym razem z sukcesem. Julia za wiedzę o swojej rodzinie jest gotowa poświęcić wiele. Nie spodziewa się jednak, że los zażąda od niej najwyższej ceny.

Prowadzenie: Andrzej Rostocki

25 listopada, godz. 18:00

Spotkanie z Mariuszem Czubajem i rozmowa podsumowująca cykl powieściowy „Polski psychopata”

Mariusz Czubaj – pisarz, wykładowca. Za powieść „21:37” otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej. „Martwe popołudnie” rozpoczyna kolejny cykl powieściowy z bohaterem, ekspertem do spraw bezpieczeństwa i specjalistą od poszukiwań zaginionych, Marcinem Hłaską. W 2017 Mariusz Czubaj otrzymał po raz drugi Nagrodę Wielkiego Kalibru za powieść „R.I.P.” – najlepszą polską powieść kryminalną i sensacyjną 2016 roku. Oprócz wyżej wymienionych książek napisał m.in: “Kołysanka dla mordercy”, „Zanim znowu zabiję”, „Piąty Beatles”, “Cios kończący”.

Cykl powieści kryminalnych “Polski psychopata” liczy sześć powieści, a jego zakończenie skłania do podsumowań oraz do snucia rozważań na temat cech polskiego modelu kryminału.

Prowadzenie: Maria Berkan-Jabłońska

Wszystkie spotkania odbędą się w Miejskiej Strefie Kultury, w Filii Karolew przy ul. Bratysławskiej 6a w dniach 17-25 listopada 2021 r. Wstęp jest bezpłatny. Obowiązują zapisy pod numerami: 42 687 02 07, 501 939 033.

ZOBACZ TAKŻE