Waloryzacja rent i emerytur 2024. Sprawdź, ile zyskają seniorzy [SZCZEGÓŁY]

Od 1 marca na konta łódzkich seniorów zaczęły wpływać wyższe emerytury i renty. Tym razem waloryzacja jest procentowa. Co ważne, podniesienie wysokości świadczeń jest automatyczne, a to oznacza, że nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków.

Waloryzacja rent i emerytur 2024, fot. envato elements

Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku podnosi wysokość emerytur i rent. Nie zawsze podwyżka jest taka sama, bo zależy ona m.in. od inflacji czy realnego wzrostu wynagrodzeń. W tym roku waloryzacja jest procentowa, a podwyżka wynosi 12,12%. Ile w takim razie zyskają łódzcy seniorzy? To zależy od tego, ile dostawali do tej pory. Najniższa emerytura wzrośnie o ponad 190 zł (do prawie 1781 zł brutto). Z kolei przeciętna emerytura będzie wyższa o prawie 340 zł brutto.

Waloryzacja nie tylko dla seniorów

Przy okazji waloryzacji emerytur wzrastają również dodatki i inne świadczenia społeczne. Chodzi m.in. o dodatek pielęgnacyjny, który od marca wynosi 330 zł. Wyższe jest też świadczenie emerytalne – teraz to prawie 1800 zł.

ZUS przypomina, że waloryzacja jest automatyczna i żeby dostać więcej pieniędzy, nie trzeba składać żadnych dokumentów czy wniosków. To ważne, bo coroczny wzrost emerytur i rent często wykorzystują przestępcy, którzy wysyłają do seniorów fałszywe wiadomości o konieczności wypełniania formularzy. Są to najczęściej próby wyłudzenia danych, na podstawie których można np. zaciągnąć kredyt.

ZOBACZ TAKŻE