Weekend w Łodzi. Sprawdź, jak spędzić czas w mieście [PRZEWODNIK]

Pokazy mody i konkurs Złota Nitka na Łódź Young Fashion, koncerty w Wytwórni, gala KSW, warsztaty florystyczne i spacer. Sprawdź, co warto zrobić w weekend 22-24 października.

Łódź Young Fashion 

Trwa Łódź Young Fashion – łódzkie modowe święto w nowej odsłonie. W tym roku czeka nas m.in. pokaz konkursu Złota Nitka w wirtualnej rzeczywistości. 

Festiwal to przede wszystkim konkurs Złota Nitka, debiutująca edycja Fashion Film Festival oraz XXV Gala Dyplomowa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dopełnieniem głównych wydarzeń są dwie wystawy Young for Young Fotografia oraz Statement. 

Wirtualny pokaz mody 

Po raz pierwszy w swojej historii konkurs Złota Nitka zostanie pokazany w technologii virtual reality. Do samego konkursu zgłosiło się ponad 100 osób – młodych projektantów. Pokaz będzie można obejrzeć w piątek (22 października) przy ul. Piotrkowskiej 68 w Centrum Promocji Mody ASP oraz na fasadzie budynku OFF Piotrkowska o godz. 20:00. 

Debiut Fashion Film Festival 

Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Fashion Film Festival to propozycja skierowana do wszystkich twórców ubioru, którzy prezentują swoje projekty w formacie filmowym. Finałowe filmy z Fashion Film Festival wyemitowane zostaną w Internecie. Więcej szczegółów na lodzyoungfashion.com.

Trwa festiwal Soundedit 

W łódzkim klubie Wytwórnia (ul. Łąkowa 29) rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych „Soundedit”. 

W piątek (22 października) czeka nas wieczór gwiazdorski. O godz. 19:00 z koncertem wystąpi Marc Almond (Soft Cell), a o godz. 21:00 Midge Ure (Ultravox). 

Na sobotę (23 października), na godz. 18:00 zaplanowano projekt Soundedit Spotlight, czyli koncert najciekawszych wykonawców rodzimej sceny muzycznej, którzy wydali swoje albumy w czasie pandemii. Znani muzyczni dziennikarze wytypowali: Wolską, Bluszcz, Morświna, Blokowisko i Oxford Drama. Nagrodę festiwalu, statuetkę Człowieka ze Złotym Uchem otrzyma Tomek Lipiński (Tilt, Brygada Kryzys, Izrael), uhonorowany za szczególną wrażliwość muzyczną i kunszt słowa. Na afterparty zagra Baasch.

Festiwal zakończy w niedzielę (24 października) projekt duetu Skalpel pt. „Planetarium Lema” (godz. 18:00) – rozrywkowo-edukacyjny park tematyczny inspirowany twórczością pisarza. O godz. 19:30 odbędzie się też spotkanie z Lydią Lunch, jedną z czołowych postaci nowojorskiego ruchu no wave, pokaz filmu z jej udziałem i performance.

„Pudzian”, „Bombardier” i walka o pas

Już w najbliższą sobotę (23.10) w Atlas Arenie odbędzie się kolejna gala KSW, tym razem sygnowana numerem 64. 

Karta walk prezentuje się bardzo ciekawie. Już w drugiej walce czeka nas starcie Alberta Odzimkowskiego z Jasonem Radcliffem. W czwartej walce zobaczymy dwie łodzianki – Sylwię Juśkiewicz i Karolinę Owczarz. W niższych kategoriach wagowych arcyciekawe zapowiadają się konfrontacje Roberta Ruchały z Patrykiem Kaczmarczykiem oraz Michała Pietrzaka z Shamilem Musaevem. W dwóch głównych starciach wieczoru zmierzą się Mariusz Pudzianowski z Ousmane „Bombardierem” Dia, a o pas zawalczą Sebastian Przybysz i Bruno Santos. Gala zacznie się o godzinie 19:00. 

Spacer Zielonej Łodzi

W niedzielę (24 października) w godz. 12:00–15:00 Zielona Łódź zaplanowała spacer po lesie Łagiewnickim ze specjalistą mykologiem.

Spacer „Grzyby i śluzowce. Co je łączy, a co je dzieli?” poprowadzi mykolog Sebastian Piskorski, który opowie o biologii i ekologii grzybów oraz śluzowców. Uczestnicy wycieczki poszukają cech charakterystycznych dla tych z pozoru podobnych do siebie organizmów.

Start: godz. 12:00. Miejsce zbiórki: przystanek autobusowy Wycieczkowa-Sanatorium. Dojazd autobusami 51A, 51B (odjazd z dworca Łódź Fabryczna 11:31) i 61. Wstęp wolny.

Noc Księgarń 

Popołudnie, wieczór a przede wszystkim piątkową noc (22 października) warto spędzić w księgarni. Dystrybutor książek OSDW Azymut zaprasza na Noc Księgarń 2021 – trzecią edycję ogólnopolskiego festiwalu księgarń i czytelników.

Ponad 100 księgarń kameralnych z całej Polski przygotowuje bogaty program spotkań autorskich, debat, dyskusji, warsztatów i koncertów – każdy miłośnik książek, niezależnie od wieku i upodobań czytelniczych, znajdzie w nim coś dla siebie. Można liczyć także na specjalne zniżki!

Do udziału w wydarzeniu zgłosiły się także łódzkie księgarnie. 

Księgarnia Do Dzieła (ul. Próchnika 3) zaplanowała z tej okazji spotkanie z Sylwią Stano (22 października, godz. 18:00) oraz głośne czytanie „Dewocji” Anny Ciarkowskiej (22 października, godz. 20:00).

Z kolei Księgarnia Ossolineum (ul. Piotrkowska 181) zaprosi młodych czytelników na warsztaty rysunkowe „Opowieści o Łodzi – Geyerowie” w sobotę (23 października) o godz. 13:00. 

Na wydarzenia wstęp wolny.

Warsztaty "Do czysta"

Szukacie pomysłu na kreatywne spędzanie czasu w gronie rodziny? Nie mogliście lepiej trafić! Centralne Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282) zaprasza na wystawę, która zainspiruje Was do tego, by spojrzeć na sztukę z nowej perspektywy.
Obecnie w każdym domu jest łazienka, ale nie zawsze tak było. Podczas warsztatu uczestnicy obejrzą wystawę „Łódzkie Mikrohistorie. Ludzkie Mikrohistorie”. Dowiedzą się, jak dawniej radzono sobie bez bieżącej wody, czego używano do mycia się i prania oraz jak wyglądały kiedyś pralki. Sprawdzą też, jakie właściwości ma mydło i stworzą niespodziankę, która umili im kąpiel.
Niedzielne (24 października) warsztaty przeznaczone są dla opiekuna z dzieckiem w wieku 6–12 lat. Start o godz. 12:00. Bilety: 15 zł (dla pary opiekun + dziecko; kolejne dziecko +8zł). Na warsztaty obowiązują zapisy: 500 527 855 (telefon będzie czynny w piątek do godz. 16:00).

Warsztaty florystyczne

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych (ul. Zachodnia 54/56) zaprasza na cykl spotkań „Kwiatami zmieniamy świat i siebie na lepsze”.

Spotkania poprowadzi Jerzy Skowerenda-Miniszewski, florysta i ogrodnik z 40-letnim doświadczeniem oraz wykładowca florystyki w marszałkowskim Centrum Kształcenia Ustawicznego. Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich miłośników roślin, którzy chcą zdobyć oraz poszerzyć wiedzę i umiejętności florystyczne.

Pierwsze spotkanie już w piątek (22 października), o godz. 17:00. Uczestnicy wykładu „Domowe skarby” dowiedzą się więcej na temat aranżacji wnętrz doniczkowymi roślinami ozdobnymi i ich pielęgnacji. Zapisy: sekretariat@aoia.pl, 42 633 26 41.

Spotkanie ze Stefanem Friedmannem

Poleski Ośrodek Sztuki – Filia Karolew (ul. Bratysławska 6 A) zaprasza na spotkanie ze Stefanem Friedmannem.

Spotkanie z aktorem rozpocznie się w niedzielę (24 października) o godz. 15:00 w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Ruchu Artystycznego Seniorów „Piernikalia”. 

Stefan Friedmann – aktor, reżyser, scenarzysta i satyryk. Był m.in. odtwórcą tytułowej roli w serialu „Na kłopoty… Bednarski”. Występował także w serialu „40-latek”, „40-latek 20 lat później”, „Klan” czy „M jak miłość”. 

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy: 42 687 02 07 wewn. 21 lub 501 939 033.

ZOBACZ TAKŻE