Wigencja tuż przed otwarciem. Zajrzyj do 100-letniej fabryki po remoncie [ZDJĘCIA]

Stuletnia zabytkowa fabryka Wigencja przy ul. Sienkiewicza 75/77 odzyskała dawny blask. Choć trwają jeszcze prace wykończeniowe, efekty jej rewitalizacji można już podziwiać. Jak budynek wygląda po remoncie? Co tu powstanie? Sprawdzamy!

fot. Radosław Jóźwiak
Wigencja tuż przed otwarciem
12 zdjęć
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
ZOBACZ
ZDJĘCIA (12)

Wigencja to kolejny przemysłowy obiekt, który został uratowany przed dewastacją.  Kończąca się modernizacja zabudowań dawnej fabryki jest jedną z najdroższych w programie łódzkiej rewitalizacji – jej budżet przekracza 42 mln zł. W dawnych halach produkcyjnych powstała scena główna łódzkiego Teatru Pinokio oraz przestrzeń na  Centrum Sztuki dla Dzieci i Młodzieży.

– Kończymy jedną z trudniejszych inwestycji. Rewitalizacja zabytku, połączona z gruntowną przebudową i pełnym zagospodarowaniem terenu, do tego w centrum miasta, jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Przed nami ostatnia prosta. Wykonawca prowadzi prace wykończeniowe we wnętrzach. Trwają też prace na zewnątrz, przy nasadzeniach zieleni oraz zagospodarowywaniu podwórza – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Przemieniona Wigencja ma być jednym z najnowocześniejszych teatrów w Łodzi – z dwiema scenami i niezbędnym zapleczem produkcyjnym. Wyremontowany gmach po dawnej przędzalni pomieści również małą scenę, a w pozostałej części powstanie centrum sztuki pełniące funkcję ośrodka współczesnej edukacji artystycznej. Duża sala teatralna o wymiarach 9 x 11 m pomieści blisko 150 widzów, mała natomiast będzie liczyć 52 miejsca. Od najniższego poziomu zapadni po dach sala będzie miała 25 m wysokości. Powstaną także księgarnia, biblioteka oraz rodzinna restauracja.

Wigencja - miejsce, w którym czuć historię

Nowa Wignecja to również elementy zabytkowe, które są obecne na każdym kroku. Z dawnej przędzalni, gdzie będzie główna scena, pozostały elementy historycznych ścian. W dawnej tkalni urządzone zostało zaplecze instytucji kultury: z częścią biurową, salami warsztatowymi i garderobami. Ukłonem w stronę historii jest szedowy dach w foyer, ale też pięknie zabezpieczone drewniane belki. W całym kompleksie tych zabytkowych elementów jest ok 2 tys. m kw. 

Zieleń przed fabryką

Wzdłuż pofabrycznych budynków powstało przebicie kwartału, które, wiodąc przez teren Wigencji, połączy ul. Sienkiewicza z OFF Piotrkowska Center. Będzie ono ciągiem pieszo-jezdnym (pełniącym funkcję drogi pożarowej) z uspokojonym ruchem pojazdów. W zaniedbanym dotychczas fabrycznym ogrodzie istniejącą zieleń uzupełniły nowe nasadzenia – ponad 20 drzew oraz krzewy, byliny i trawy, które zajmą łącznie powierzchnię ponad 700 mkw.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 6" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0004/17-00 zawartej w dniu 30 sierpnia 2017 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE