Monografię tworzy Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego pod nadzorem ekspertów, głównie z Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ. Za redakcję naukową pełnego cyklu odpowiedzialny jest prof. Jarosław Kita, historyk i profesor nauk humanistycznych. Nadzór nad pierwszym tomem objął dr. hab Tadeusz Grabarczyk, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, specjalizujący się w badaniach historii średniowiecza. Pierwsza część dotyczy bowiem historii Łodzi od XV w. do 1820 r.
– Jest to ten okres historii Łodzi, który nazywamy „przedprzemysłowym” lub „rolniczym”. Dotąd niewiele osób badało ten temat, ale i tak udało się nam zaprosić 30 ekspertów, reprezentujących rozmaite dziedziny: historyków, historyków sztuki, etnografów, badaczy kultury – mówi dr hab. Tadeusz Grabarczyk.
Monografia, mimo że oparta na badaniach i źródłach naukowych, jest napisana językiem przystępnym dla wszystkich czytelników. Wydawnictwo chce, aby o książce dowiedziało się jak najwięcej łodzian. Będzie promowana poprzez podcasty internetowe, spacery, spotkania z autorami i wystawę plenerową.
Pierwszy tom monografii ukaże się w lipcu 2023 r. Drugi tom – w listopadzie 2023 r. Ten dotyczyć będzie historii Łodzi fabrycznej, czyli lat 1821–1914. W trzecim tomie, który ukaże się w marcu 2024 r., przeczytamy o losach Łodzi między dwiema wojnami, w czwartym natomiast (lipiec 2024 r.) o Łodzi powojennej i współczesnej. Piąty tom będzie utrzymany w konwencji „historii mówionej”, suplementem całości, opartym głównie na wywiadach i wątkach dodatkowych. Książki będą sprzedawane w księgarniach UŁ i filiach Biblioteki Miejskiej, przy czym w każdej z tych filii znajdzie się jeden egzemplarz do wypożyczenia.