Wystawa Bogdana Skopińskiego w Miejskiej Galerii Sztuki. Projektant czy twórca?

Jednym z punktów obchodów 600-lecia Łodzi w Miejskiej Galerii Sztuki jest wystawa Bogdana Skopińskiego. Projektant czy twórca? to wystawa monograficzna, podsumowująca dorobek jednego z najważniejszych powojennych łódzkich projektantów form przemysłowych oraz towarzyszących architekturze i budownictwu realizacji ceramiczno-rzeźbiarskich.

wystawa w muzeum
Wystawa Bogdana Skopińskiego w Miejskiej Galerii Sztuki, fot. LODZ.PL
6 zdjęć
wystawa w muzeum
wystawa w muzeum
wystawa w muzeum
wystawa w muzeum
wystawa w muzeum
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

W przestrzeniach Ośrodka Propagandy Sztuki zaprezentowane zostaną przedmioty i obiekty użytkowe, zarówno unikatowe, jak i zaprojektowane dla przemysłu. Towarzyszyć im będzie zachowana dokumentacja ilustrująca etapy procesu powstawania dzieł. Artysta pokaże podczas wystawy także swoje malarstwo, rysunek, rzeźbę oraz fotografię. Ekspozycja stanowi szansę na zaprezentowanie znakomitych przykładów realizowania w praktyce idei i koncepcji wypracowanych przez założycieli łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademii Sztuk Pięknych), dla których tzw. czysta twórczość miała być obszarem osobistego rozwoju artysty, który w sposób odpowiedzialny włącza się później w kształtowanie przestrzeni publicznej.

Punktem wyjścia, bazą wszystkich działań Bogdana Skopińskiego, jest jego, nieskrępowana żadnymi pozaformalnymi rygorami, gra wyobraźni, swobodna kreacja autonomicznego świata form i zjawisk, które twórca realizuje od wielu lat w malarstwie. Ten obszar sztuki artysta traktuje bardzo osobiście – to jego laboratorium, gdzie kształtuje i weryfikuje swoją wrażliwość.

Wystawa będzie czynna do 15 października 2023 r.

ZOBACZ TAKŻE