Tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest „Wielka migracja", nawiązująca do roku romantyzmu polskiego, ale i do sytuacji dzisiejszych uchodźców.
Konkurs im. Jacka Bieriezina, koncerty, spotkania
Na program składają się spotkania, panele dyskusyjne, koncerty, rozstrzygnięcia konkursów, w tym cenionego Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jacka Bierezina na debiutancką książkę poetycką.
Podczas festiwalu usłyszymy wiodących polskich autorów, którzy spotkają się z publicznością podczas spotkań autorskich: Joannę Bator, Filipa Zawadę, Piotra Siemiona, Ewę Winnicką, Ziemowita Szczerka. Zaproszeni pisarze
i pisarki opowiedzą o swoich nowych książkach. Rozmowy będą dotyczyć wątków obecnych w utworach oraz okoliczności ich powstawania, ale prowadzący nawiążą również do hasła przewodniego festiwalu – „Wielka migracja".
Wieczorami będzie można posłuchać koncertów wyjątkowych, offowych zespołów, m.in. Kirszenbaum – wyjątkowy duet łączący folkowe i rockowe brzmienia oraz wybitne, poetyckie teksty.
W dniu Jacka Bierezina – w sobotę 3 grudnia – na scenie wystąpią przedstawiciele łódzkiego środowiska literackiego oraz młodzi poeci z całej Polski. Autorzy przeczytają fragmenty swoich książek oraz porozmawiają o obecnych w nich motywach.
W czwartek, 1 grudnia rozstrzygnięte zostaną konkursy literackie, m.in. konkurs Sułkowskiego oraz Zbigniewa Dominiaka, a następnie odbędzie się wyjątkowy jam session, podczas którego obecni twórcy będą mogli zaprezentować swoje utwory do muzyki Marka Kądzieli.
Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima
Ważnym punktem programu będzie wręczenie Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima - drugiej po NIKE największej nagrody literackiej w Polsce, która przyznawana jest za całokształt dokonań literackich.
W tym roku nominowano do niej troje twórców, którzy reprezentują różne gatunki literackie: Jerzego Jarniewicza, Renatę Lis oraz Michała Witkowskiego. Spotkania z nominowanymi odbędą się 2 grudnia. Obecność na spotkaniach z nominowanymi będzie wspaniałą okazją, by zapoznać się z tym, co w polskiej literaturze najlepsze: zmysłową poezją (Jarniewicz), doskonałą eseistyką (Lis) oraz mięsistą powieścią (Witkowski).
Laureata bądź laureatkę poznamy 4 grudnia podczas Gali Nagrody Tuwima w Monopolis, którą uświetni koncert zespołu Opla Stasiuk Trzaska, łączącego nowoczesność z ludowością.
Program i inne informacje o Festiwalu: pulsliteratury.pl